Ruszyła sprzedaż biletów na imprezy 12. interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Tegoroczna edycja festiwalu ma formułę online; rozpocznie się 17 lutego i potrwa do 28 marca - poinformowała PAP Edyta Sudoł z biura prasowego festiwalu.
Jak wyjaśniła Sudoł, w programie festiwalu znajduje się dziewięć premier teatralnych, cykl koncertów muzyki dawnej, warsztaty i wydarzenie kulinarne.
"Tematem przewodnim 12. edycji Festiwalu będzie Apokalipsa rozumiana zarówno w sensie dosłownym jako objawienie, jak i w znaczeniu nadanym mu przez tradycję, jako katastrofa" - czytamy w informacji.
Jak przypomniano, "Księga Apokalipsy (z gr. apokalipsis – objawienie, odsłanianie), to ostatnia z ksiąg Nowego Testamentu" i "przypisywana jest św. Janowi – ostatniemu z dwunastu apostołów".
"Jan w swojej prorockiej wizji, którą otrzymał od Boga za pośrednictwem anioła, opisuje czasy ostateczne. Apokalipsa oddziaływała bardzo silnie na literaturę mistyczną i wszelkiego rodzaju proroctwa, a w XX w. na katastrofizm i wielu myślicieli takich jak: Carl Schmidt, Jakob Taubes, Walter Banjamin, Rene Girard czy Jacques Derrida" - napisano.
"W ramach Festiwalu chcemy przyjrzeć się nie tylko samej księdze Apokalipsy, ale również apokaliptycznym wersetom w Nowym Testamencie oraz współczesnym wyobrażeniom na temat katastrofy końca świata. Chcemy wczytać się w teksty dwudziestowiecznych filozofów, by za ich pomocą uchwycić teologiczną strukturę myślenia katastroficznego" – powiedział dyrektor Festiwalu Paweł Dobrowolski, cytowany w przesłanej informacji.
Zwrócono uwagę, że "podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu +Listu do artystów+ Jana Pawła II".
Wśród teatralnych propozycji Festiwalu zaplanowano prezentacje online spektakli: "Książę niezłomny" w reż. Michała Telegi z Teatru Współczesnego w Szczecinie, "Kasandry" w reż. Zofii Gustowskiej (Fundacja Na Marginesie i Teatr Soho), "Jeszcze się nie stało" w reż. Moniki Popiel (Fundacja Przestrzeń Filmowa i Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), "Ha(e)user" w reż. Heleny Ganjalyan z Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Powrotu" w reż. Michała Zdunika z Teatru Miejskiego w Gliwicach, "Żegnamy świat" w reż. Marcina Zbyszyńskiego z Teatru Potem-o-tem, "Wyspy" w reż. Darii Kopiec z Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, "Apokalipsa odwołana" w reż. Marka Idzikowskiego (Fundacja Teatr Rzeczy), "Wobec apokalipsy. Pracownia Źródeł Nadziei 24h" w reż. Doroty Ogrodzkiej i Justyny Lipko-Koniecznej z zespołem (Stowarzyszenie Pedagogów Teatru) i "Oddechu" w reż. Franciszka Szumińskiego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
W części muzycznej festiwalu obejrzeć będzie można online koncerty: "Koniec świata klawikordu" w wykonaniu Marii Erdman, Justyny Młynarczyk i Karoliny Zych, "Śmierć violi da gamba. Muzyka wczesnego kapitalizmu" w wykonaniu Krzysztofa Firlusa, Anny Firlus i Tomasza Pokrzywińskiego, "Pieśni czasów ostatecznych" w wykonaniu Adama Struga i Monodii Polska, "Grywanie czerwonego skrzypka" w wykonaniu Mateusza Kowalskiego, Jakuba Korony i Marcina Żytomirskiego oraz koncert "Kolumna morowa. Schmelzer i Bonporti" w wykonaniu Marka Toporowskiego i Roberta Bachary.
Zaplanowano również cykle warsztatów online: "Mityczny przybysz / Advena mythica", "Fungi / Fungi", "Lamenty chłopskie / Lamentationes rusticorum", "Malowana śmierć / Mors picta" oraz "Chleb zła / Panis mali".
Wszystkie wydarzenia – także te bezpłatne - są biletowane. Bilety można kupować przez stronę www.noweepifanie.pl (sprzedaż obsługuje system e-wejściówki.pl).
Organizatorem festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Przedsięwzięcie współfinansuje m.st. Warszawa.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/