Kompania Węglowa przekazała władzom Rybnika nieruchomości znajdujące się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. Miasto planuje utworzyć na ich bazie industrialne centrum kultury.
Jak poinformowała w piątek asystentka prezydenta miasta Agnieszka Skupień, miasto stało się właścicielem dawnego magazynu oddziału elektrycznego, sprężarkowni i maszyny wyciągowej Kościuszko. Darowizną objęta została także zabytkowa wyciągowa maszyna parowa Głowacki, a także wieża szybowa Kościuszko.
Miasto jest już właścicielem pozostałej zabytkowej części „Ignacego”. W tym roku zakończono tam prace rewitalizacyjne - zagospodarowano dawny kopalniany budynek stolarni i maszynowni wraz z przyległym terenem.
Zarządzaniem i obsługą zmodernizowanego obiektu zajmowało się Muzeum w Rybniku. Ostatecznie jednak zabudowania zabytkowej kopalni włączono w struktury znajdującego się w najbliższym sąsiedztwie kopalni Domu Kultury w Niewiadomiu. Placówka, zgodnie z podjętą już przez Radę Miasta Rybnika uchwałą, zmieni nazwę na „Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu”.
„Przejęcie całości terenu Zabytkowej Kopalni Ignacy to krok w stronę rozwoju miejskiej infrastruktury okołoturystycznej, ale także szansa na szeroko rozumianą rewitalizację dzielnicy Niewiadom, na terenie której obiekt się znajduje” – zaznaczyła Agnieszka Skupień.
Budynek sprężarkowni ma być zmodernizowany i przeznaczony na cele społeczne, a budynki i maszynownia szybu Kościuszko - na cele kulturalne. Miasto chce zwrócić się o pieniądze na te cele do Unii Europejskiej. (PAP)
lun/ gma/