Martyna Jakubowicz, Piotr Nalepa, Kasia Kowalska znajdą się wśród wykonawców, którzy wystąpią w czasie tegorocznego Rzeszów Breakout Days. 10. edycja imprezy poświęconej pamięci wybitnego twórcy Tadeusza Nalepy, odbędzie się w dniach 12-14 września w Rzeszowie.
Jak poinformowała Estrada Rzeszowska, organizator wydarzenia, w programie tegorocznego Breakout Days znajdą się koncerty muzyki bluesowej i rockowej. Przewidziano także, przy pomniku Tadeusza Nalepy, wspólne wykonanie jego utworu „Kiedy byłem małym chłopcem”. Organizatorzy przypominają, że twórczość Nalepy wytyczyła nowy kierunek w muzyce, „łamiąc przy tym narzucone w latach 70. ograniczenia estetyczne”.
„Muzyka stworzonego przez Tadeusza zespołu Breakout od lat elektryzuje słuchaczy, a jego nazwa stała się marką rozpoznawalną w wielu krajach. Breakout to także marka, która w Polsce kojarzona jest z Rzeszowem. Rzeszów Breakout Days upamiętnia twórczość oraz postać Tadeusza Nalepy i promuje ją wśród mieszkańców Rzeszowa, angażując twórców inspirujących się zespołem Breakout” – podają organizatorzy.
Trzydniową imprezę, która rozpocznie się 12, a zakończy 14 września rozpocznie koncert w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów, który będzie transmitowany na antenie rzeszowskiej rozgłośni oraz radiowej „Trójki”. Wystąpią w nim m.in. Martyna Jakubowicz, Pola Chobot & Adam Baran, Natalia Kwiatkowska i Magda Piskorczyk oraz zespół Nie-Bo z Robertem Luberą i Piotrem Nalepą.
Następnego dnia na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert główny, w którym wystąpi m.in. Kasia Kowalska, świętująca 25-lecie pracy artystycznej. Artystka wykona m.in. swoje największe przeboje. Oprócz niej w koncercie głównym wystąpi także Pola Chobot & Adam Baran, Natalia Kwiatkowska, Magda Piskorczyk, Robert Lubera i Piotr Nalepa.
Tego samego wieczoru publiczność będzie mogła wysłuchać jeszcze w sali jednego z hoteli w Rzeszowie koncertu klubowego Martyny Jakubowicz, będącej - według organizatora - „jedynej w swoim rodzaju wykonawczyni ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka”.
Ostatniego dnia Breakout Days przewidziano tradycyjne już wspólne wykonanie jednego z najsłynniejszych utworów Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout - "Kiedy byłem małym chłopcem". Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich gitarzystów.
„Muzyka stworzonego przez Tadeusza zespołu Breakout od lat elektryzuje słuchaczy, a jego nazwa stała się marką rozpoznawalną w wielu krajach. Breakout to także marka, która w Polsce kojarzona jest z Rzeszowem. Rzeszów Breakout Days upamiętnia twórczość oraz postać Tadeusza Nalepy i promuje ją wśród mieszkańców Rzeszowa, angażując twórców inspirujących się zespołem Breakout” – podają organizatorzy.
Wydarzenie, w którym zagrają m.in. syn Tadeusza Nalepy – Piotr, Robert Lubera oraz muzycy, którzy wystąpią podczas festiwalu, odbędzie się przy pomniku Tadeusza Nalepy na głównym deptaku Rzeszowa - ul. 3 Maja. Zaś na scenie przy pobliskiej wieży kościoła farnego zagrają zespoły May i Sold My Soul.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jednak na koncerty z udziałem Martyny Jakubowicz obowiązują bezpłatne zaproszenia. Można je otrzymać w Estradzie Rzeszowskiej. Ponadto wejściówkę na koncert w Radiu Rzeszów będzie można wygrać w konkursach organizowanych na Facebooku przez Estradę Rzeszowską.
Tadeusz Nalepa - kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów, nazywany ojcem polskiego bluesa - urodził się 26 sierpnia 1943 r. w Zgłobniu k. Rzeszowa. W 1965 r. założył grupę Blackout, z którą wykonywał piosenki z repertuaru The Beatles i The Rolling Stones. Następnie zaczął komponować własną muzykę do tekstów Bogdana Loebla. Zespół pierwsze koncerty dawał w rzeszowskich lokalach. Istniał do końca roku 1967 r.
Rok później Nalepa założył grupę Breakout. Zespół istniał 13 lat i nagrał 10 płyt. Do największych przebojów Breakoutu zaliczały się piosenki „Gdybyś kochał, hej”, „Na drugim brzegu tęczy”, „Poszłabym za Tobą”, „Kiedy byłem małym chłopcem”.
Nalepa, po rozpadzie Breakoutu, śpiewał jako solista z towarzyszeniem zespołu, którego skład się często zmieniał. Koncertował też m.in. z zespołem Dżem, z którym nagrał jedną płytę. W 2003 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Artysta w ostatnich latach życia poważnie chorował, zmarł 4 marca 2007 r. w Warszawie. 25 października 2005 r. zmarła wokalistka kilku składów Breakoutu - Mira Kubasińska.
W grudniu 2009 r. na głównym deptaku Rzeszowa - ul. 3 Maja odsłonięto pomnik Tadeusza Nalepy, przedstawiający artystę z gitarą w ręku, idącego ulicą. (PAP) (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/