Kultura i sztuka po 1989 roku

08.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

Rzeźba Aliny Szapocznikow uzyskała rekordową cenę na aukcji

Rekordowo wysoką cenę - 1 958 000 zł - zapłacił kolekcjoner z Polski za legendarną rzeźbę Aliny Szapocznikow "Ptak" na ostatniej aukcji DESA Unicum w Warszawie.

Na aukcji w DESA Unicum padł nowy rekord ceny sprzedaży rzeźby w Polsce. "Ptak" autorstwa Aliny Szapocznikow został kupiony przez anonimowego kolekcjonera z Polski za 1 mln 958 tys. zł. Cena sprzedaży stanowi niemal pięciokrotność ceny wywoławczej, która wynosiła 400 tys. zł.

Ostatnia licytacja objęła też twórczość innych czołowych artystów. Na aukcji pojawiły się aż trzy prace Magdaleny Abakanowicz, w tym „Postać”, która poszła pod młotek za 175,5 tys. zł. Inna z prac, asamblaż „Strażnik złudzeń pobocznych” z cyklu „Portrety i rzeczy” Władysława Hasiora został sprzedany za 94,4 tys. zł.

Dzieło „Ptak” powstało pod koniec lat 50. w pracowni przy ul. Królewskiej w Warszawie. Ostatni raz prezentowane było podczas zbiorowej wystawy „Polish Painting and Sculpture” w Gres Gallery w Waszyngtonie. Po wystawie słuch o nim zaginął. Od tamtej pory można je było oglądać jedynie na zdjęciach, np. autorstwa Tadeusza Rolke z 1959 r.

Niedawno zostało niespodziewanie odnalezione w USA - jak poinformował PAP Dom Aukcyjny DESA Unicum. Rzeźbę odkryli Juliusz Windorbski i Małgorzata Słomska z DESA Unicum.

Historia odnalezienia dzieła - według relacji DESA Unicum - wyglądała następująco: "Stan Nowy Jork. Mieścina na amerykańskiej prowincji. Dom w kolonialnym stylu, z tarasem wychodzącym na ogród w słońcu. Mężczyzna w średnim wieku, dystyngowany kolekcjoner, prezentuje polskiemu ekspertowi znajdujące się w jego kolekcji obrazy. Przy okazji prosi o pomoc w identyfikacji pewnej rzeźby – zapisane po czesku nazwisko sprawia, że nie wie, kim jest jej twórca. Prywatne poszukiwania okazały się bezowocne, czeski trop się nie sprawdził. Charakterystyczna 160-centymetrowa rzeźba ukryta jest w osobnym i zakurzonym pomieszczeniu gospodarczym, przypominającym drewnianą szopę schowaną w cieniu domu. Okazuje się zaginioną od ponad 50 lat pracą najwybitniejszej polskiej artystki, Aliny Szapocznikow. Odkryte pod zmurszałą plandeką dzieło warte jest małą fortunę – zapewne ponad milion złotych. Polskim ekspertem był Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum".

Kiedy pod koniec lat 50. powstał „Ptak”, Szapocznikow była już artystką znaną i docenianą. Jej twórczość zaczynała podbijać rynek amerykański. Pierwszym sukcesem była zbiorowa wystawia „Polish Painting and Sculpture” w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 r. Na niej była prezentowana rzeźba "Ptak", która potem zaginęła.

„Ptak” Szapocznikow został zlicytowany 7 kwietnia podczas aukcji w Warszawie.

Alina Szapocznikow (1926-1973) była jedną z najoryginalniejszych polskich rzeźbiarek i graficzek. Ostatnie lata przyniosły prawdziwy renesans zainteresowania jej twórczością. Indywidualna, retrospektywna wystawa „Sculpture Undone 1955-1972” odniosła ogromny sukces w czołowych ośrodkach sztuki: Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli, Hammer Museum w Los Angeles i na koniec MoMA w Nowym Jorku.

Londyńska Tate Modern w 2012 r. poświęciła artystce serię pokazów filmowych i wykładów. Dzieła jej autorstwa w ostatnich latach zakupione zostały do najważniejszych kolekcji muzealnych na świecie: nowojorskiej MoMA, paryskiego Centre Pompidou, londyńskiej Tate Modern.

Popularność Szapocznikow potwierdza - zdaniem organizatorów aukcji z DESA-Unicum - ogólny wzrost zainteresowania kolekcjonowaniem rzeźby w Polsce. DESA Unicum jest obecnie jedynym rodzimym domem aukcyjnym organizującym dedykowane jej aukcje. DESA Unicum działa na polskim rynku sztuki od 1950 r. (PAP)

abe/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL