Rzeźba pt. Standing Figure with Wheel I autorstwa Magdaleny Abakanowicz stanęła w środę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Praca została przekazana w depozyt Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu; na terenie targów pozostanie przez dwa lata.
Praca została przekazana w depozyt przez Fundację Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą rzeźbiarki.
Rzeźba stanęła w Holu Wschodnim MTP. Biuro prasowe Grupy MTP poinformowało w środę, że będzie można ją oglądać, gdy tylko możliwa stanie się ponowna organizacja wydarzeń w przestrzeni targowej.
Prezentacja pracy Magdaleny Abakanowicz to jedno z pierwszych działań Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu związanych z uroczystościami nadania uczelni imienia artystki. Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie w dniu urodzin artystki, 20 czerwca 2021 roku, w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu wystawy "Jesteśmy strukturami włóknistymi".
"Ekspozycja powstaje dzięki życzliwości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą rzeźbiarki. Prace nad wystawą koordynuje dr Anna Borowiec. W związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na przyszły rok, Fundacja przekazała uczelni w depozyt jeszcze jedno dzieło artystki, rzeźbę +Pasar+ z cyklu War games powstałą w 1995 r. Jest ona wyeksponowana w atrium Budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu" – podała Grupa MTP.
Magdalena Abakanowicz zostanie patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu 1 stycznia 2021 roku.
Rzeźba w Holu Wschodnim MTP to kolejna praca Magdaleny Abakanowicz, którą można oglądać w przestrzeni publicznej Poznania. W 2002 roku na poznańskiej Cytadeli odsłonięto realizację plenerową "Nierozpoznani", na którą składa się 112 wysokich na ponad dwa metry, odlanych z żeliwa, antropomorficznych figur stojących.
Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie. Artystka przez dwadzieścia pięć lat pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
W 1965 roku przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała do 1991 roku, do czasu przejścia na emeryturę twórczą. W 2002 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), uhonorowała ją tytułem doktora honoris causa. W Parku Cytadela odsłonięto wówczas największą plenerową instalację artystki.
Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kolekcjach najważniejszych instytucji wystawienniczych na całym świecie. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/