Rzeźba przedstawiająca Mikołaja Kopernika zrealizowana przez wybitnego polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego - jest sierpniowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Rzeźba wykonana została na 500. rocznicę urodzin astronoma.
Akcja "Zabytek miesiąca" została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 roku, ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum - w Ratuszu w Białymstoku; zmieniają się co miesiąc.
W sierpniu jest to rzeźba "Mikołaj Kopernik" zrealizowana ok. 1972 roku przez urodzonego w Białymstoku artysty Alfonsa Karnego (1901-1989), który specjalizował się w rzeźbie portretowej. Mimo że Karny twórczo związał się z Warszawą, to utrzymywał związki z rodzinnym miastem; chciał, aby powstało tam miejsce, w którym mógłby prezentować swoją twórczość. Obecnie działa Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, jest to oddział Muzeum Podlaskiego. W jego zbiorach znajduje się kilkadziesiąt prac rzeźbiarza.
"Alfonsa Karnego zawsze fascynowały wielkie postacie. Podziwiał ich dokonania, talent i osobowość. Chcąc złożyć im hołd, uwieczniał ich wizerunki w rzeźbach. Tak powstała Galeria Portretów Wielkich Polaków, ukazująca wybitne osobistości polskiej sztuki, polityki i nauki" - podaje Muzeum Podlaskie.
W galerii znalazły się też wizerunki Mikołaja Kopernika, które Karny "tworzył w granicie, gipsie i ceramice na podstawie - jak pisze muzeum - gromadzonej przez wiele lat ikonografii: monet, medali, plakiet i płaskorzeźb". Jedna z prac z wizerunkiem Kopernika została przekazana do gmachu ONZ w Nowym Jorku.
Prezentowana w sierpniu rzeźba Karnego, to głowa Kopernika wykonana w ceramice, a przygotowana z okazji przypadającej w 1973 roku 500. rocznicy urodzin uczonego. W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Kopernika, Senat RP ustanowił go Rokiem Mikołaja Kopernika.
Zabytek można oglądać do 30 sierpnia. Dopełnianiem ekspozycji jest karta okolicznościowa z opisem zabytku, którą można nabyć w muzeum.
W ramach akcji "Zabytek miesiąca" prezentowano dotychczas m.in. jako pierwszą - ceramiczną plakietę z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowaną na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach - m.in. przedwojenną figurę fajansową "Niedźwiedź", srebrną lampę chanukową z 1875 roku, ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 roku, radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka czy łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa taka instytucja w regionie; jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum, oprócz siedziby głównej w Ratuszu, wchodzi osiem jej oddziałów; to także m.in. Muzeum Ikon w Supraślu i muzeum w zabytkowej synagodze w Tykocinie. Nowym oddziałem jest Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa oraz powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/