Igor Mitoraj, zmarły w 2014 r. rzeźbiarz, otrzymał pośmiertnie tytuł honorowego obywatela gminy Oświęcim. Artysta dzieciństwo i młodość spędził w podoświęcimskim Grojcu. Radni przyjęli przez aklamację uchwałę o nadaniu wyróżnienia.
Wójt Mirosław Smolarek podkreślił podczas sesji, która odbyła się w środę późnym popołudniem, że rzeźby artysty, często gigantycznych rozmiarów, zdobyły międzynarodowe uznanie.
„Stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast, m.in. w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie czy w Krakowie. Jego styl jest rozpoznawany przez miłośników sztuki na całym świecie” – mówił.
Samorządowiec podkreślił, że zanim Mitoraj odniósł międzynarodowy sukces musiał ciężko pracować.
„Sukces stał się możliwy dzięki temu, że stał się niezależny i wolny. O tym musimy pamiętać. Sukces to ciężka praca. Istotnym jest, by każdy z nas był wolny i niezależny, by żył w wolnym kraju, wolnym od cenzury” – powiedział Mirosław Smolarek.
Akt nadania tytułu i okolicznościowy medal odebrał bratanek artysty Igor Andrzej Mitoraj. Wspomniał, że jego wuj lubił wracać na ziemię oświęcimską.
„Chętnie rozmawiał, jak z babcią Zosią chodzili po lesie. Miał tu swoje ulubione miejsca” – powiedział.
Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 r. w Oederan w Niemczech. Był synem polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego. Po wojnie z matką wrócił do Polski. Zamieszkali w jej rodzinnych stronach – w Grojcu pod Oświęcimiem. Ukończył bielskie liceum plastyczne i krakowską ASP. Od 1968 r. tworzył we Francji i Włoszech. Zanim jego dzieła zostały docenione, często pracował fizycznie, aby się utrzymać.
Zmarł 6 października 2014 r. we Francji. Spoczął na cmentarzu we włoskiej miejscowości Pietrasanta, gdzie od lat 80. miał pracownię. Obecnie powstaje tam muzeum Mitoraja. Jego bratanek zapewnił, że trafią tam akt nadania honorowego tytułu i okolicznościowy medal. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/