Kładziemy olbrzymi nacisk, aby nasza więź z Polakami za granicą była coraz silniejsza oraz żeby ta nasza wspólnota się budowała – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas koncertu galowego I Międzynarodowego Spotkania Młodych.
W piątek W Warszawie odbył się koncert galowy I Międzynarodowego Spotkania Młodych, podczas którego orkiestra młodych muzyków z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski pod batutą Huberta Kowalskiego wykonała utwory skomponowane w XIX i XX wieku przez Polaków urodzonych na Kresach – Stanisława Moniuszkę, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Konstantego Gorskiego, Wojciecha Kilara, czy też Czesława Niemena.
"Kładziemy olbrzymi nacisk, aby nasza więź z Polakami za granicą była coraz silniejsza oraz żeby ta nasza wspólnota się budowała. Staramy się i mamy bardzo dużo projektów, za które bardzo dziękuję wszystkim organizacjom polonijnym" - przekonywał marszałek Karczewski podczas gali, którą objął honorowym patronatem. Podkreślił, że często odwiedza Polaków za granicą i wie, "jak im tęskno do Polski i jak chcą mieć z nią kontakt".
"Dziękuję za ciężką, wytrwałą, wspaniałą pracę na rzecz naszej wspólnoty, na rzecz naszego dziedzictwa narodowego, za pracę, która nas łączy tak, jak ta wspaniała muzyka" - mówił Karczewski. Dodał, że "współpraca z Polakami za granicą jest niezwykle potrzebna naszemu narodowi".
W trakcie uroczystości odczytany został list od premiera Mateusza Morawieckiego. Zdaniem premiera I Międzynarodowe Spotkanie Młodych to "okazja do wspólnej nauki i wymiany doświadczeń". "Gratuluję osobom zaangażowanym w pracę fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, dziękuję za aktywne działania i za wysiłek na rzecz jednoczenia naszych rodaków rozproszonych po różnych krajach świata" - napisał Morawiecki w liście. Przekazał również młodym muzykom wyrazy uznania dla ich "artystycznych talentów i wrażliwości".
Podczas gali odbyła się także uroczystość wręczenia nagród Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla Zasłużonych dla Polaków na Wschodzie.
Laureatami nagrody zostali m.in.: prezes Towarzystwa Polskiej Kultury „Jasna Góra” Natalia Siniawska; reżyser i opiekun artystyczny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski; poeta, pisarz i publicysta prowadzący Fundację Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kresów Wschodnich – Instytut Lwowski Janusz Wasylkowski; profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. dr hab. Janusz Smaza; dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski; dyrektor Państwowego Gimnazjum Polskiego w Dyneburgu im. J. Piłsudskiego Halina Smułko, a także członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut i dyrektor Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu, działaczka polonijna, założycielka oraz choreograf zespołu tańca ludowego „Kukułeczka" Żanna Stankiewicz.
Specjalnym odznaczeniem uhonorowana została prezes zarządu Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.
Organizatorzy I Międzynarodowego Spotkania Młodych postawili sobie za cel wspólną pracę muzyków polskiego pochodzenia ze Wschodu i muzyków z Polski, doskonalenie ich warsztatu muzycznego i stworzenie wyjątkowego zespołu muzycznego, głównie orkiestrowego. Spotkanie to stanowi również okazję do promocji pięknej literatury muzycznej, którą w XIX i XX wieku skomponowali urodzeni na Kresach Polacy oraz których utwory wykonano podczas koncertu. (PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ mhr/