Kultura i sztuka po 1989 roku

22.03.2019 aktualizacja 26.03.2019

Saksofonista Wojciech Staroniewicz prezentuje nową płytę – w sobotę w Warszawie

Wojciech Staroniewicz. Źródło: Allegro Records Wojciech Staroniewicz. Źródło: Allegro Records

Dwa koncerty saksofonisty z Wojciecha Staroniewicza i jego zespołu odbędą się w sobotę 23 marca w Warszawie – w programie autorskie kompozycje muzyka z nowej płyty „North Park”.

Album "North park" jest stylistyczną kontynuacją "Alternations" – płyty Staroniewicza sprzed ponad dekady, którą nagrał między innymi z Leszkiem Możdżerem i Sławkiem Jaskułke. Składa się nań osiem utworów; wszystkie są autorstwa Staroniewicza.

"+North Park+ jest to płyta inspirowana bardzo silnie środowiskiem, w którym żyję, czyli Sopotem. Przez ostatnie pięć lat miałem pracownię bardzo blisko morza przy Parku Północnym" - powiedział PAP Wojciech Staroniewicz. "Kiedy tam przebywałem różne fajne pomysły, nowe idee przychodziły mi do głowy i znalazły odbicie w tym albumie".

"Ponadto odczuwałem +głód+, aby wrócić do kameralnego zespołu. Ponieważ w ostatnim okresie pracowałem z zespołami większymi, ośmioosobowymi, teraz postanowiłem wrócić do niedużego combo" - powiedział muzyk. "Znaleźli się w nim muzycy-przyjaciele. Zaprosiłem norweskiego puzonistę Erika Johannessena; znamy się od dawna - w Loud Jazz Bandzie graliśmy przez blisko 19 lat. On gra w specyficzny sposób: freejazzowy, sonorystyczny, pięknie wykorzystuje możliwości puzonu. W zespole jest z nami Dominik Bukowski – chciałem mieć kolor jego wibrafonu w moich kompozycjach. I są jeszcze: Paweł Urowski na kontrabasie i Przemysław Jarosz na bębnach. Optymalny skład" - wyjaśnił Staroniewicz. Sam gra na saksofonie tenorowym i sopranowym.

"To saksofonista i kompozytor, zaskakuje słuchaczy doskonałym wyczuciem i subtelnością nowoczesnego, akustycznego jazzu. Sprawdza się nie tylko ciekawymi pomysłami harmonicznymi, ale nie ściga się przecież z ekwilibrystką jazzu. Jest przy tym niezwykle prawdziwy i autentyczny w proponowanym i budowanym brzmieniu i nastroju" - charakteryzuje styl muzyka Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu.

Według Piątkowskiego "+North Park+ jest nostalgiczny, wręcz melancholijny, kreowany nie tylko subtelnością gry saksofonisty, ale także delikatnym brzmieniem wibrafonu Dominika Bukowskiego i składną liryką puzonisty Erika Johannessena. Trudno nie wyzbyć się wrażenia, że pod barwnymi i melancholijnymi tematami kryją się tylko nastrojowe brzmienia. Jest na płycie +North Park+ także spora porcja mocnego, przemyślanego jazzu".

Wojciech Staroniewicz(ur. 1954) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie saksofonu; dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1983 r. Saksofonista i kompozytor, autor wielu przedsięwzięć muzycznych, znakomity sideman, chętnie bywa zapraszany przez innych muzyków - przez wiele lat współpracował z norweską grupą Loud Jazz Band i sekstetem Włodzimierza Nahornego, a także z Andrzejem Jagodzińskim, Cezarym Konradem, Krzysztofem Herdzinem, Mirosławem "Carlosem" Kaczmarczykiem, Adamem Cegielskim, Nippy Noya, Helge Lien, Brianem Melvinem.

Staroniewicz, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych, został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie, gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Oprócz tego zdobył pierwszą nagrodę zespołową oraz indywidualną, za najlepszą kompozycję na festiwalu Jazz Juniors. Wraz z zespołem "Set-Off", zdobył pierwszą nagrodę – "Złoty klucz do kariery" – na Pomorskiej Jesieni Jazzowej oraz drugą nagrodę na International Contest for Youth Orchestras in Hoeilaart w Belgii. Jest także laureatem prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Sopotu - Sopocka Muza. Staroniewicz pełnił funkcję członka Rady Akademii Fonograficznej.

Erik Johannessen - gra na puzonie, instrumentach perkusyjnych oraz śpiewa w Jaga Jazzist – zespole z którym zdobył Norweską Grammy w 2010. Jest nowoczesnym puzonistą freejazzowym, ale lubi także improwizację melodyczną. Komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów.

Dominik Bukowski – wibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej wydz. Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003r. zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Nagrał ponad 30 płyt. Jego album „Projektor” znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś ostatnia Vice Versa została nominowana do nagrody Fryderyki 2010.

Paweł Urowski – kontrabasista i gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zdobywca nagród i kilku wyróżnień indywidualnych w konkursach jazzowych, takich jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 12 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji Dziki Jazz.

Przemysław Jarosz - perkusista związany z wrocławskim środowiskiem jazzowym od początku studiów na tamtejszej Akademii Muzycznej w 1999 r. W czasie studiów finalista wielu konkursów i laureat kilku nagród zespołowych i indywidualnych.

Koncerty zespołu Wojciecha Staroniewicza podczas którego zaprezentowane będę utwory z płyty "North Park", wydanej przez Allegro Records, odbędą się w 23 marca w 12on14 Jazz Club w Warszawie. (PAP)

autor: Anna Bernat

abe/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL