Samorząd woj. lubuskiego przyznał 200 tys. zł dotacji na organizację tegorocznego Lubuskiego Lata Filmowego (LLF) w Łagowie. We wtorek podpisano porozumienie dotyczące wspierania tej imprezy w latach 2019–2022. Tegoroczny 48. festiwal odbędzie się od 23 do 30 czerwca.
„Lubuskie Lato Filmowe jest jedną z kulturalnych marek naszego regionu. Dlatego zarząd województwa zdecydował o podpisaniu umowy o wieloletniej współpracy z organizatorami LLF. Oczekiwanie samorządu jest proste. Będziemy wspierać festiwal, w zamian za promowanie wizerunku regionu” – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
Wysokość corocznych dotacji z budżetu województwa będzie uzależniona od jego możliwości finansowych. Porozumienie daje jednak gwarancję, że dofinansowanie będzie.
Samorząd województwa wspiera Festiwal od 10 lat. Od 2011 r. dołożył do jego organizacji łącznie ponad 1,3 mln zł. Środki te pochodziły z puli na promocję regionu, ale nie tylko. Jak zaznaczyła marszałek, udało się także dofinansować wydarzenie z funduszy europejskich, np. poprzez modernizację infrastruktury amfiteatru w Łagowie.
„Rozpoczął się także projekt rewitalizacji podzamcza, co będzie miało pozytywny wpływ na organizację imprezy” – dodała Polak.
„To porozumienie stawia Festiwal w zupełnie innej sytuacji. Bez pieniędzy samorządowych zorganizowanie tej imprezy byłoby po prostu niemożliwe. To największa dotacja jaką otrzymuje festiwal” – powiedział dyr. Festiwalu Andrzej Kawala.
Lubuskie Lato Filmowe jest najstarszym polskim festiwalem filmów fabularnych. Po raz pierwszy odbyło się w 1969 r.
Początkowo był to jedyny ogólnopolski festiwal filmów krajowych. Od roku 1990 festiwal stał się wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Do Łagowa przyjeżdżają autorzy filmów, aktorzy i krytycy filmowi, którzy uczestniczą w seminariach oraz dyskusjach z publicznością. Główną częścią programu jest prezentacja kina europejskiego oraz konkurs filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich fabuł. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/