Siedemnaścioro przedstawicieli środowisk twórczych oraz ekspertów z dziedziny kultury utworzy Społeczną Radę Kultury, która będzie działać przy marszałku województwa dolnośląskiego. Rada będzie wspierać samorząd w dialogu oraz działaniach w zakresie rozwoju kultury w regionie.
Społeczna Rada Kultury będzie ciałem opiniodawczo–doradczym. Jej członków powołał marszałek województwa Cezary Przybylski, a podstawowym kryterium wyboru kandydatów był ich dorobek w dziedzinie kultury oraz kompetencje osobiste.
„Głównym celem powołania rady jest utworzenie przestrzeni do dialogu kulturalnego. Chcę bardzo poważnie potraktować zarówno rolę rady, jak również tematy, kierunki, wnioski i sugestie, które przez nią będą wypracowane. Uważam, że jest to ciało niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dolnośląskiej kultury. Już wcześniej rozmawialiśmy na temat stworzenia strategii kultury na Dolnym Śląsku i myślę, że tu będzie ogromna rola do wypełnienia” - mówił podczas piątkowej wideokonferencji marszałek województwa.
Dyrektor wydziału kultury w urzędzie marszałkowskim Grzegorz Ćwiertniewicz wyjaśnił, że wśród głównych założeń nowo powołanej rady będzie opiniowanie i doradzanie samorządowi w sprawach związanych z szeroko podjętą działalnością kulturalną w województwie. "Sama idea utworzenia rady wywodzi się bezpośrednio z potrzeby zacieśnienia wzajemnych kontaktów oraz wymiany spostrzeżeń i doświadczeń dolnośląskich środowisk kulturalnych. Stąd też wśród członków rady osoby reprezentujące różne obszary" – tłumaczył Ćwiertniewicz. Podkreślił, że efektem pracy rady będzie wypracowanie skutecznego modelu współpracy instytucji kultury, środowisk twórczych, twórców niezależnych i innych podmiotów na rzecz kultury w województwie.
Do Społecznej Rady Kultury zaproszeni zostali przedstawiciele środowisk twórczych, artystów, animatorów, ekspertów z dziedziny kultury, przedstawicieli dolnośląskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych działających na tym polu. Na jej czele stanął Marek Sztark, menedżer kultury i animator z wieloletnim doświadczeniem, który między innymi koordynował współpracę Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 z regionem Dolnego Śląska.
"To dla mnie duży zaszczyt przewodniczyć takiemu gronu: ekspertów, praktyków kultury i autorytetów. Wielu z nich poznałem osobiście podczas mojej kilkuletniej pracy na Dolnym Śląsku. Wciąż jestem pod wielkim wrażeniem niezwykłej historii, kulturowego bogactwa i różnorodności regionu" – mówił Sztark.
Wskazał, że rada powinna zająć się przede wszystkim tworzeniem coraz lepszych warunków do uprawiania kultury, poprawą dostępności do niej, a także integracją różnych środowisk.
Jego zdaniem, w dobie kryzysu spowodowanego pandemią wiele spraw w obszarze kultury wymaga specjalnej troski. "Powinniśmy zwracać na nie uwagę, inicjować i proponować władzom województwa samorządowego działania, które ochronią najważniejsze wartości w kulturze w naszym regionie" – podkreślił.
W składzie Społecznej Rady Kultury znaleźli się także m.in. Kazimierz Burnat, poeta, tłumacz, dziennikarz, prezes Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Grzegorz Czekański, krytyk literacki i filmowy, redaktor, księgarz, prof. dr hab. Janusz Degler, teatrolog z Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, Urszula Drzewińska, przewodnicząca Zarządu Oddziału ZASP we Wrocławiu, dr Piotr Gerber związany z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, dr hab. Bożena Klimczak, prezes Fundacji „Serce dla Tańca”, dziekan Wydziału Aktorskiego AST we Wrocławiu, dr Maciej Łagiewski, prawnik, historyk, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Krzysztof Maj, menedżer kultury, dyrektor Strefy Kultury Wrocław, Sebastian Majewski, reżyser teatralny, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Leszek Nowak, przewodniczący "Solidarności" w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Członkowie Rady za swoją pracę nie będą pobierali wynagrodzenia. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/