Tańce, piosenki, quizy czy pozdrowienia w różnych językach prezentowali w niedzielę na zakończenie Dni w Diecezji zagraniczni pielgrzymi, którzy przed ŚDM w Krakowie przyjechali do Białegostoku. W poniedziałek większość z nich pojedzie pociągiem do Krakowa.
W sumie do Białegostoku przyjechało ok. 770 osób z 17 krajów, m.in. z Włoch, Rwandy, Zambii, Rosji, Białorusi, Kuby i Argentyny. Przyjęcie pielgrzymów, a także ich pobyt, organizuje Centrum ŚDM Betania w Archidiecezji Białostockiej we współpracy z miastem Białystok. Pielgrzymi zatrzymali się u rodzin w mieście oraz w okolicznych miejscowościach.
Niedziela była ostatnim dniem pielgrzymów w Archidiecezji Białostockiej. Jak mówił wcześniej PAP koordynator ŚDM w Białymstoku ks. Rafał Arciszewski, był to dzień, kiedy pielgrzymi mogli więcej czasu spędzić z rodzinami, u których się zatrzymali.
Pani Iwona, która wraz z mężem przyjęła do siebie dwóch pielgrzymów z Włoch powiedziała PAP, że był to fantastyczny czas, choć program był tak wypełniony wydarzeniami, że swoich gości widziała jedynie na śniadaniach i kolacji. Ale - jak dodała - były to "fantastyczne rozmowy" - pielgrzymi opowiadali o życiu we Włoszech, rodzina wspominała swój pobyt w Rzymie, a na pamiątkę młodzi goście dostali mnóstwo polskich słodyczy.
Trzech włoskich księży przyjęli do siebie Grażyna i Witek. Grażyna powiedziała PAP, że na domu zawisły dwie flagi polska i włoska. Pobyt ich będzie wspominać długo. "Był to bardzo entuzjastyczny czas, dużo śpiewów, rozmów i uśmiechu" - dodała. Mówiła też, że Włosi zachwyceni byli polską kuchnią - naleśnikami z jagodami i smalczykiem.
Wieczorem na głównym placu w Białymstoku, przy katedrze, zebrali się pielgrzymi, rodziny, a także pozostali mieszkańcy, by wspólnie zakończyć Dni w Diecezji. Ks. Arciszewski powiedział, że to bardzo ważne spotkanie, kiedy pielgrzymi i mieszkańcy mogą się zintegrować i wspólnie pobawić.
Na scenie wszystkie grupy pielgrzymów prezentowały kulturę swych krajów. Było to jedno z zadań, które otrzymali jak tylko przyjechali - aby w ciągu 5-10 min. zaprezentować swój kraj i swoją kulturę poprzez taniec, śpiew lub jakąś inną aktywność. "Wszystko zależy od waszej pomysłowości" - mówili im wolontariusze.
Grupa z Argentyny z ks. Sławomirem Kondziorem, który pochodzi z Białegostoku, przesłali po hiszpańsku błogosławieństwo z ziemi argentyńskiej dla wszystkich mieszkańców. Zaśpiewali też piosenkę po polsku prosząc, by żaden Polak nie śpiewał - tylko Argentyńczycy. Ich grupa liczy 49 osób - najmłodszy uczestnik ma 12 lat, najstarszy 79 lat.
Litwini zaprosili wszystkich do zabawy - quizu - o mitach na temat Litwy. Swoje odpowiedzi było trzeba wpisywać w telefonie, a wśród pytań było m.in. czy Litwini jedzą zupę, która ma kolor różowy.
Blisko 50-osobowa grupa z Zambii zaprezentowała jeden z tradycyjnych tańców ze wschodniej części kraju - Ngoni. W kolorowych strojach odtańczyli dziękczynny taniec.
Wieczorem, na zakończenie, zagra sekcja muzyczna składająca się z wolontariuszy, którzy już od jakiegoś czasu przygotowywali się do tego występu. Pielgrzymi wraz z wolontariuszami na ŚDM do Krakowa wyjadą w poniedziałek rano specjalnym pociągiem.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.(PAP)
swi/ hgt/