Festiwal „Paradise in the City” rozpocznie się we wtorek wieczorem w Łodzi. Ma przygotować młodych na spotkanie z papieżem – mówił na konferencji prasowej poprzedzającej wydarzenie o. Arnaud Bonnassies ze Wspólnoty Chemin Neuf, która jest organizatorem wydarzenia.
Jak poinformował, na festiwal przyjechało ponad 5 tys. osób z kilkudziesięciu krajów, m.in.: Brazylii, Filipin, Francji, Kanady, Kongo, Libanu, Włoch, Węgier czy Wielkiej Brytanii. Jeden z biskupów przyjechał z Francji na rowerze. Z powodu wydarzeń w Turcji wiele grup musiało zmienić trasę podróży, ale udało im się dotrzeć do Łodzi.
Przygotowania do festiwalu trwały dwa lata. Pierwsza grupa związanych z jego organizacją ok. 40 wolontariuszy przybyła do Łodzi w ub. roku; wielu przerwało studia lub pracę. Obecnie przy projekcie pracuje prawie 900 osób.
"Celem festiwalu jest przygotowanie serc na wydarzenia w Krakowie, przygotowanie młodych na spotkanie z papieżem Franciszkiem" – mówił o. Arnaud Bonnassies. Jak dodał, festiwal to czas modlitwy, rekolekcji, ale również miejsce spotkań młodych ludzi z całego świata.
W ciągu kilu dni w ramach festiwalu odbędą się m.in. konferencje, warsztaty, imprezy kulturalne i sportowe, będzie także możliwość zwiedzania miasta. Każdego dnia jego uczestnicy będą spotykać się w południe na wspólnej eucharystii. Poza tym będzie można wybierać wśród wielu zajęć dotyczących zarówno sfery duchowej - jak modlitwa, adoracja, sakrament pojednania, jak i kulturalnej czy sportowej.
Zaplanowano też konferencje zarówno z duchownymi, jak i osobami świeckimi. W gronie prelegentów znajdą się m.in. arcybiskup Manili kardynał Luis Antonio Tagle - członek Papieskiej Komisji ds. Rodziny, Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a także arcybiskup Canterbury, prymas Kościoła Anglikańskiego Justin Welby, który po 11 latach pracy w przemyśle naftowym rozpoczął studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie.
Na potrzeby festiwalu powstało Miasteczko Miłosierdzia, które obejmie trzy hale: EXPO, EXPO-Bis i MOSiR, a także lodowisko i parking przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Znajdą się tam kawiarniane, sale konferencyjne, miejsca do modlitwy, ale i do wypoczynku. Zdaniem organizatorów ta przestrzeń to "przedsmak raju". Będzie tam można poznać różne kultury, języki i sposoby na życie. "W całej tej różnorodności jest poczucie jedności, bo łączy nas Pan Bóg" - mówią.
Hasło łódzkiego festiwalu to Restored by Love (ang. odnowieni przez miłość - przyp. red.). Zdaniem jego organizatorów dzisiejszy świat potrzebuje odnowy przez miłosierdzie, przebaczenie i miłość – zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i w relacjach.
Uczestnicy festiwalu zakończą swój pobyt w Łodzi niedzielną mszą w Atlas Arenie. Dzień później wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Wspierana przez papieską Radę ds. Świeckich ekumeniczna Wspólnota Chemin Neuf od 20 lat uczestniczy w organizowaniu imprez w ramach ŚDM. Jest też odpowiedzialna za organizację międzynarodowego festiwalu dla osób w wieku 18-30 lat, odbywającego się co roku we Francji; w 2015 r. wzięło w nim udział 2000 uczestników. (PAP)
jaw/ bos/