Sejm, przekonany o wyjątkowym znaczeniu bogatego dorobku teatralnego i filmowego Gustawa Holoubka i jego wkładu dla polskiej kultury, podjął w środę uchwałę ws. upamiętnienia Holoubka w 100. rocznicę urodzin.
W przyjętej przez aklamację uchwale przypomniano, że "w 2023 r. przypada 100. rocznica urodzin Gustawa Holoubka, wybitnego aktora teatralnego i filmowego oraz reżysera, legendarnego odtwórcy roli Gustawa-Konrada w +Dziadach+ w reżyserii Kazimierza Dejmka, która przeszła do historii nie tylko teatru, ale i Polski".
"Holoubek był wykładowcą i profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Kierował warszawskim Teatrem Dramatycznym. Stworzył teatr o wysokiej randze artystycznej, z wybitnymi aktorami i twórcami. Od 1996 r. aż do śmierci w 2008 r. był dyrektorem artystycznym Teatru Ateneum. Zagrał ponad 50 ról filmowych i wystąpił w niemal 100 przedstawieniach Teatru Telewizji" - podano w uchwale.
Dodano, że "po wprowadzeniu stanu wojennego, na znak protestu, Holoubek zrzekł się mandatu poselskiego". "Wystartował w wyborach 4 czerwca 1989 r. z Komitetu Obywatelskiego +Solidarność+, w których uzyskał mandat Senatora. W latach 1992-93 zasiadał w Radzie ds. Kultury przy Prezydencie RP Lechu Wałęsie. Był Prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis — Zasłużony Kulturze oraz pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego — Orderem Orfa Białego" - napisano w uchwale.
Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu bogatego dorobku teatralnego i filmowego Gustawa Holoubka i jego wkładu dla polskiej kultury, upamiętnia Gustawa Holoubka w 100. rocznicę urodzin". (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/