Europa i świat przed I wojną światową

04.04.2019

Sejm uczcił wybitnego malarza Józefa Mehoffera w 150. rocznicę jego urodzin

Józef Mehoffer w swojej pracowni. 1933 r. Fot. NAC Józef Mehoffer w swojej pracowni. 1933 r. Fot. NAC

Sejm uczcił Józefa Mehoffera – malarza, grafika, rysownika, projektanta witraży i wnętrz, scenografa teatralnego i pedagoga – jednego z najwybitniejszych reprezentantów sztuki Młodej Polski. Podjęta w czwartek przez Sejm uchwała ma związek ze 150. rocznicą urodzin artysty.

W okolicznościowej uchwale posłowie przypomnieli, że 150. rocznica urodzin Józefa Mehoffera, który urodził się w spolonizowanej rodzinie austriackiej, przypadła 19 marca.

"Malarstwa uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w akademiach Wiednia i Paryża. Był przyjacielem Stanisława Wyspiańskiego, z którym jeszcze w czasie studiów wykonywał pod kierunkiem Jana Matejki polichromię w kościele Mariackim. Witraże i polichromie ścienne zajmują w twórczości Mehoffera poczesne miejsce i należą do najwspanialszych osiągnięć sztuki dekoracyjnej w Polsce" - głosi uchwała.

Artysta - jak przypomnieli posłowie - jest autorem dekoracji skarbca oraz polichromii i witraży w katedrze na Wawelu. Jego dziełem są również dekoracje w katedrze św. Jana we Lwowie, w katedrze we Włocławku oraz w kościele w Turku. Dodali też, że międzynarodową sławę przyniosło Mehofferowi pierwsze miejsce w konkursie na projekt witraży mających zdobyć gotycką kolegiatę św. Mikołaja we Fryburgu. Posłowie podkreślili, że jedno z najsłynniejszych płócien w jego spuściźnie, czyli zachwycający tajemniczą symboliką "Dziwny ogród", zdobyło wiele nagród w kraju i za granicą.

W uchwale przypomniano też, że Józef Mehoffer był profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i dwukrotnie piastował godność rektora tej uczelni. Ponadto współzakładał Towarzystwo Artystów Polskich "Sztuka" i należał do towarzystw artystycznych Wiednia, Paryża i Brukseli.

"Za swoją działalność twórczą Józef Mehoffer otrzymał wiele wyróżnień, między innymi w 1937 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, +za wybitne zasługi na polu sztuki i propagandy polskiej za granicą+" - czytamy w uchwale, w której podano także, że w 1986 roku otwarto dla zwiedzających dom artysty przy ul. Krupniczej w Krakowie jako oddział krakowskiego Muzeum Narodowego.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci pamięć Józefa Mehoffera i wyraża uznanie wobec dorobku twórczego artysty" - dodali posłowie. (PAP)

nno/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL