Sejm RP - biorąc pod uwagę uniwersalny wymiar twórczości Marka Hłaski - ustanowił w piątek rok 2024 Rokiem Marka Hłaski.
Za uchwałą głosowało 449 posłów, 1 był przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
W uchwale przypomniano, że w 2024 r. przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Debiutował w 1954 r. opowiadaniem "Baza Sokołowska", a wysokie noty krytyków, Nagrodę Literacką Wydawców i uznanie czytelników zdobył tomem opowiadań "Pierwszy krok w chmurach".
"Zarówno w tym zbiorze, jak i w następnych utworach ukazywał, omijając socrealistyczny sztafaż, niełatwą codzienność zwykłych ludzi. Wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników" - wskazano w uchwale.
Na podstawie jego prozy powstawały filmy, m.in. "Zbieg" Stanisława Jędryki, "Pętla" Wojciecha Hasa oraz "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego. "Scenariusz tego ostatniego filmu oparto na powieści pt. +Głupcy wierzą w poranek+. Jej publikację rozpoczął katowicki tygodnik +Panorama+. Wkrótce jednak druk wstrzymano" - przypomniano.
"Opublikowanie opowiadania +Cmentarze+ nakładem Instytutu Literackiego we Francji zamknęło Hłasce drogę powrotną do Polski. Od tego czasu zaczęła się Jego emigracyjna epopeja. Tułaczka po świecie owocowała kolejnymi utworami takimi jak: +Sowa, córka piekarza+, +Wszyscy byli odwróceni+, +Drugie zabicie psa+ oraz wspomnieniami +Piękni dwudziestoletni+" - czytamy w uchwale.
"Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata" - wskazano. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ akn/ dki/