Senat upamiętnił w środę poetę Bolesława Leśmiana. "Jego twórczość zaliczana jest do najznakomitszych dokonań w literaturze polskiej" - napisano w uchwale przyjętej w związku z mijającą w tym roku 140. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci artysty.
Za uchwałą głosowało 81 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.
"Jego twórczość zaliczana jest do najznakomitszych dokonań w literaturze polskiej. O wartości jego poezji decyduje maestria artystyczna, nie tylko wykorzystująca w najlepszy sposób możliwości polszczyzny, lecz także poszerzająca jej granice w stopniu, jaki niewielu artystów słowa potrafiło osiągnąć w dziejach kultury polskiej; Leśmian stawiany jest obok tak wybitnych poetów polskich jak Jan Kochanowski czy Adam Mickiewicz" - podkreślono w uchwale.
Zaznaczono w niej, że mistrzostwo w operowaniu językiem polskim, "tak ważne dla konsolidacji narodowej tożsamości po odzyskaniu przez kraj niepodległości, łączył Bolesław Leśmian z najgłębszą problematyką filozoficzną, dotykającą podstawowych, uniwersalnych kwestii egzystencjalnych i antropologicznych, rozwijanych także w tekstach o charakterze eseistycznym".
"Ta przenikliwość poznawcza, daleka od hermetyczności, zdecydowała o niezwykłym uznaniu dla Leśmiana, podziwianego nieprzerwanie przez kolejne wykształcone i poszukujące mądrości pokolenia. Zarówno pochwała piękna języka polskiego, jak i zachęta do głębokiego namysłu to potrzeby elementarne także dzisiaj, w warunkach dyktatu kultury masowej, sprzyjającej zanikowi dbałości o jakość mowy i myśli" - czytamy w uchwale.
Zaakcentowano w niej, że Bolesław Leśmian był czołowym przedstawicielem polskiej literatury dwudziestolecia międzywojennego. W 1933 r. został uhonorowany godnością członka Polskiej Akademii Literatury. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie obecnie oddać hołd temu Wielkiemu Polakowi i uczcić jego pamięć w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci. Senat Rzeczypospolitej Polskiej kieruje apel do szkół oraz instytucji naukowych i kulturalnych, aby w swojej działalności popularyzowały postać, twórczość oraz idee Poety" - dodano w uchwale. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/