Popieramy starania Writers Guild of America (WGA) o wypracowanie nowej umowy zbiorowej wraz z podniesieniem jakości warunków pracy, a także o uregulowanie sposobów korzystania ze sztucznej inteligencji w ich twórczej pracy i podwyżkę płac minimalnych – podkreśla Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
W czwartkowym oświadczeniu - podpisanym przez prezesa SFP Jacka Bromskiego - wyrażono "zdecydowane poparcie dla strajku scenarzystów zrzeszonych w Amerykańskim Stowarzyszeniu Pisarzy (WGAW - Writers Guild of America West i WGAE - Writers Guild of America, East), a także dla stanowiska Federacji Scenarzystów Europejskich (FSE) w tej sprawie".
"Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które jest najstarszą i najliczniejszą organizacją zrzeszającą filmowców w Polsce, nie może pozostać obojętne wobec tak jawnej niesprawiedliwości, z jaką muszą mierzyć się strajkujący obecnie scenarzyści. Choć zdajemy sobie sprawę, że problemy twórców w różnych krajach mogą się różnić, w pełni rozumiemy wszystkie wysunięte przez WGA postulaty. Istotą sporu jest bowiem kwestia elementarna, rozumiana na całym świecie tak samo: praca scenarzystów, stanowiąca ważną część przemysłu filmowego i telewizyjnego, powinna być uczciwie wynagradzana, a ich prawa należycie chronione, zwłaszcza podczas eksploatacji internetowej" - napisano.
Polscy filmowcy zaznaczyli, że szczególnie wspierają "potrzebę uregulowania standardów współpracy z serwisami streamingowymi". "Cyfrowe korporacje, również w naszym kraju, nie chcą dzielić się swoim gigantycznym zyskiem z ludźmi, dzięki którym w ogóle mogą funkcjonować – zarówno scenarzystami, jak i wszystkimi innymi twórcami filmowymi" - przypomnieli.
W oświadczeniu wyrażono wiarę, że "nadszedł czas, aby to zmienić". "Popieramy starania WGA o wypracowanie nowej umowy zbiorowej wraz z podniesieniem jakości warunków pracy, a także o uregulowanie sposobów korzystania ze sztucznej inteligencji w ich twórczej pracy oraz podwyżkę płac minimalnych i tantiem (residuals) z eksploatacji internetowej, które sprawiedliwie oddadzą wartość wkładu scenarzysty w sukces produkcji oraz zysk wytwórni i serwisów streamingowych" - czytamy. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ aszw/