Przez cały rok Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia świętować będzie jubileusz swojego 30-lecia. W programie są koncerty światowych gwiazd, ale i piknik muzyczny dla wszystkich mieszkańców i posadzenie 30 drzew.
„Świętować będziemy przez cały rok, w różnych miejscach, w różnych formach, aby zarówno melomani, jak i osoby zaczynające przygodę z muzyką znalazły coś dla siebie” – powiedziała dyrektor Sinfonietty Cracovii Agata Grabowiecka na konferencji prasowej w czwartek.
Wśród największych wydarzeń jubileuszowych jest zaplanowany na 9 czerwca koncert „Sinfonietta & Przyjaciele” w Filharmonii Krakowskiej. Rozbrzmią arie operowe w wykonaniu sopranistki Marceliny Roman, wystąpi też skrzypek i dyrygent Daniel Stabrawa – pierwszy koncertmistrz Filharmoników Berlińskich, a obecnie kierownik artystyczny i dyrygent Capelli Bydgostiensis.
Na ten sam miesiąc na zieleńcu przy Nowohuckim Centrum Kultury planowany jest muzyczny piknik rodzinny dla wszystkich mieszkańców.
Orkiestra wzmacnia filary swojej działalności – muzykę nową oraz filmową. Cykl „Sinfonietta Nova” będzie miał swojego kuratora-rezydenta – Andrew Burke’a, dyrektora artystycznego London Sinfonietty. Podczas serii koncertów w Teatrze Łaźnia Nowa (w lutym, kwietniu oraz październiku) z krakowskim zespołem wystąpią właśnie londyńczycy. Oba zespoły specjalizują się w muzyce współczesnej. Ich wspólna interpretacja muzyki nowej może – zdaniem organizatorów – okazać się ekscytująca, zarówno dla publiczności jak i samych muzyków.
W jubileuszowym roku tytuł dyrygenta honorowego krakowska orkiestra powierzyła Dirkowi Brosse, kompozytorowi i dyrygentowi, autorytetowi w obszarze muzyki filmowej. Belg szefuje Orkiestrze Kameralnej Philadelphii – z tym zespołem w jesienią Sinfonietta Cracovia wyruszy w jubileuszową trasę koncertową do Holandii, Belgii i Francji.
„Chcę, żeby świat lepiej poznał taką markę, jaką jest Sinfonietta Cracovia” – powiedział Brosse. Wyjaśniając motywy swoje pracy podkreślił, że muzyka ma rolę społeczną. „Chodzi o stworzenie lepszego świata. Świat zapłonął i trzeba go ratować, leczyć. To możliwe, jeżeli się zjednoczymy. Możliwe jest leczenie świata muzyką” – zaznaczył.
Kulminacją obchodów będzie 19 grudnia uroczysta gala „Penderecki/Korzeniowski” w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Według zapowiedzi wieczór ma być połączeniem światów muzyki filmowej oraz współczesnej. Koncert pokaże dziedzictwo Krzysztofa Pendereckiego oraz twórczość jego ucznia Abla Korzeniowskiego – jednego z najbardziej uznanych Polaków w Hollywood. Podczas koncerty zabrzmią ścieżki dźwiękowe napisane przez Korzeniowskiego oraz utwór skomponowany specjalnie dla Sinfonietty Cracovii. Artysta z Hollywood wystąpi również jako dyrygent, pulpit dyrygencki będzie z nim dzielić Katarzyna Tomala-Jedynak, dyrektor artystyczna Sinfonietty.
Z okazji jubileuszu Orkiestra planuje posadzić również 30 drzew, prawdopodobniej jesienią. Miejsca na nie jest uzgadniane z Zarządem Zieleni Miejskiej. Orkiestra chciałaby, aby miejsce to było w pobliżu Krakowskiego Centrum Muzyki – budowanej nowej siedziby Sinfonietty, której otwarcie planowane jest w 2025 r.
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia została powołana do życia 25 maja 1994 r. decyzją Rady Miasta Krakowa. Zespół utworzyła grupa najzdolniejszych absolwentów Akademii Muzycznej. Mentorem i patronem wielu przedsięwzięć Orkiestry stał się Krzysztof Penderecki.
Dziś jest to jeden z wiodących zespołów kameralnych w Polsce, ceniony za wykonania muzyki współczesnej w różnych odmianach. Słynie z interpretacji dzieł Pendereckiego.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/