Śląska Partia Regionalna (ŚPR), która współtworzy w Sejmiku Woj. Śląskiego rządzącą regionem koalicję, postuluje przeciwdziałanie wykluczeniu dzieci i młodzieży poprzez odpowiednie kierowanie środków na sport i wprowadzenie dla dzieci z rodzin wykluczonych „bonów na kulturę”.
Głównym celem wyborczym partii, o której rejestracji jej przedstawiciele poinformowali 10 maja br., ma być wojewódzki sejmik. W działalności regionalnej ŚPR chce koncentrować się m.in. na edukacji, transporcie, rewitalizacji infrastrukturalnej i społecznej oraz poprawie jakości życia mieszkańców. Inicjatorzy przedsięwzięcia zdecydowanie odżegnują się od separatyzmu.
Tworzona na gruncie środowisk m.in. Ruchu Autonomii Śląska, Związku Górnośląskiego, Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, Związku Ślązaków czy Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego partia w ostatnich miesiącach prezentowała już szereg swych postulatów - dotyczących samorządu, gospodarki odpadami czy rządowego programu Mieszkanie Plus (chcąc, by w regionie dotyczył zdegradowanych centrów miast, a nie nowych mieszkań na peryferiach).
W rozesłanej we wtorek informacji jej przedstawiciele wysunęli natomiast postulaty systemowych działań w obszarze sportu i kultury, w celu przeciwdziałanie wykluczeniu dzieci i młodzieży. Jak zaznaczono śląskie gminy przeznaczają znaczne środki na sport dzieci i młodzieży, jednak pieniądze te powinny być wydawane tak, aby były częścią systemu przeciwdziałającemu negatywnym zjawiskom społecznym.
„Brakuje współdziałania pomiędzy klubami, a podmiotami pomocy społecznej (MOPS, świetlice środowiskowe). Również oferta kulturalna może być lepiej wykorzystywana w tej ważnej społecznie misji” - oceniła ŚPR.
Przedstawiciele partii proponują ukierunkowanie środków na sport dzieci i młodzieży na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez (w zależności od specyfiki dyscypliny): dofinansowanie przez gminy zakupu sprzętu i stroju sportowego, użyczanego następnie dzieciom z rodzin wykluczonych; dofinansowanie dodatkowych godzin pracy trenerów, czy zniesienie bariery dostępu poprzez możliwość bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach uczniowskich klubów sportowych (gdzie taka odpłatność funkcjonuje).
ŚPR zastrzega, że celem tych działań nie jest wspieranie klubów nastawionych na wyczynowe trenowanie zawodników – chodzi o zmniejszenie poziomu wykluczenia społecznego poprzez udział dzieci w zajęciach sportowych.
Zdaniem liderów ŚPR publiczne instytucje kultury powinny też podarować dzieciom z rodzin wykluczonych „Bony na kulturę”. Bony takie umożliwiałby uczestnictwo za symboliczną złotówkę w płatnych wydarzeniach kulturalnych. Aby dać przykład takiego działania, Partia zadeklarowała przeznaczenie 100 biletów dla dzieci na spektakl w Teatrze Śląskim.
Koncepcję utworzenia Śląskiej Partii Regionalnej (ŚPR) jej założyciele związani ze środowiskami m.in. Ruchu Autonomii Śląska oraz Związku Górnośląskiego ogłosili w czerwcu ub. roku. Jak podkreślają, ŚPR nie ma ambicji ogólnopolskich, nie będzie też „trampoliną do warszawskich karier”.
„Dla nas punktem ciężkości, centrum zainteresowania jest region. Jesteśmy z przekonania regionalistami i jesteśmy pewni, że nie da się tak dużym krajem, jak Polska, zarządzać bez silnych regionów i bez regionalnych formacji, które w nich ogniskują swoje zainteresowanie i nikogo nie muszą pytać się, czy mogą coś zrobić, czy nie” - mówił podczas briefingu nt. rejestracji partii jeden z jej liderów, członek zarządu woj. śląskiego i wiceprzewodniczący RAŚ Henryk Mercik
Partia w swej działalności zamierza opierać się o istniejące prawo oraz wnioskować o jego zmiany. Wśród postulatów kierowanych na kwietniowej konwencji programowej ŚPR do władz centralnych znalazły się m.in. zwiększenie uprawnień prawodawczych samorządów, stanowienie przepisów dedykowanych poszczególnym regionom czy zwiększenie ich finansowania poprzez przekazanie po 1 proc. VAT proporcjonalnie do liczby mieszkańców do każdego szczebla samorządu.
Regionaliści z RAŚ zasiadają od prawie ośmiu lat w Sejmiku Woj. Śląskiego (obecnie 4 radnych; po rejestracji partii ich koło zmieniło nazwę), współtworząc rządzącą woj. śląskim koalicję PO-PSL-SLD-ŚPR.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ par/