Kultura i sztuka po 1989 roku

04.07.2018

Śląski Fundusz Filmowy wsparł produkcję filmów m.in. Holland i Pieprzycy

Kraków, 08.04.2018. Agnieszka Holland, 8 bm. w Krakowie podczas konferencji prasowej na temat reżyserowanego przez siebie filmu "Gareth Jones". Fot. PAP/J. Bednarczyk Kraków, 08.04.2018. Agnieszka Holland, 8 bm. w Krakowie podczas konferencji prasowej na temat reżyserowanego przez siebie filmu "Gareth Jones". Fot. PAP/J. Bednarczyk

Śląski Fundusz Filmowy (ŚFF) zdecydował w środę o dofinansowaniu 6 filmów, realizowanych w woj. śląskim lub nawiązujących do tego regionu. Są wśród nich najnowsze produkcje Agnieszki Holland i Macieja Pieprzycy.

Działający w ramach należącej do samorządu woj. śląskiego Instytucji Filmowej Silesia Film ŚFF przeznaczył, w ciągu dziesięciolecia swego istnienia, 10 mln zł na produkcję filmów fabularnych i dokumentalnych.

W środę ŚFF poinformował o dofinansowaniu 3 produkcji fabularnych, w tym najnowszych filmów Macieja Pieprzycy "Ikar. Historia Mietka Kosza", Agnieszki Holland "Gareth Jones" i Marka Lechkiego "Bailout, Folks!", a także 2 dokumentów "Kobiety z kiosku" Daniela Stopy i "Gabi" Pawła Chorzępy oraz animacji "Klątwa" Piotra Kabata.

Scenariusz filmu Pieprzycy został oparty na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty Mieczysława Kosza. Film przybliża najważniejsze epizody z jego biografii - od ubogich czasów dorastania na Zamojszczyźnie, przez tragedię utraty wzroku w wieku dwunastu lat i związaną z tym traumę, po przełomowy koncert na Jazz Jamboree 1967, będący pierwszym wielkim sukcesem, który objawił światu jego wielki talent. ŚFF wesprze tę produkcję kwotą ponad 221 tys. zł.

"Gareth Jones" w reżyserii Agnieszki Holland to historia walijskiego dziennikarza, który w latach 30. jako pierwszy opisał Wielki Głód na Ukrainie. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella. Na tę produkcję ŚFF przyznał 190 tys. zł.

"Bailout, Folks!" w reż. Marek Lechkiego to opowieść o 35-letnim Maćku, który pracuje od świtu do wieczora, aby spłacać zaciągnięty na mieszkanie kredyt. Nieuczciwość pracodawcy przechyla czarę goryczy, bohater rusza w desperacką podróż bez planu. Filmowi przyznano 100 tys. zł dofinansowania.

ŚFF wsparł też produkcję dwóch filmów dokumentalnych "Kobiety z kiosku" w reż. Daniela Stopy – przyznając 50 tys. zł oraz "Gabi" w reż. Pawła Chorzępy – 26,5 tys. zł, a także "The Curse/Klątwa" w reż. Piotra Kabata - kwota dofinansowania to 50 tys. zł.

Podstawowe kryterium dofinansowania danej produkcji to związek filmu z województwem śląskim - poprzez temat lub miejsce realizacji. Dotacje otrzymują projekty najwyżej ocenione pod względem merytorycznym przez grono ekspertów. Producent może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. budżetu filmu.

W minionych 10 latach ŚFF dofinansował 25 filmów fabularnych, 26 dokumentalnych oraz 4 fabularne filmy krótkometrażowe i 5 animowanych. Fundusz stara się doceniać kino artystyczne i autorskie. Dotychczasowe najważniejsze koprodukcje to m.in. "Kongres" w reżyserii Ariego Folmana, "Chce się żyć" i "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy, "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida, "Demon" Marcina Wrony, "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, czy "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL