Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2018

Śląski Wawrzyn Literacki dla „Miłości” Ignacego Karpowicza

Ignacy Karpowicz. Fot. PAP/A. Reszko Ignacy Karpowicz. Fot. PAP/A. Reszko

Powieść pt. „Miłość” autorstwa Ignacego Karpowicza została uznana za najlepszą w tegorocznym konkursie Śląski Wawrzyn Literacki, organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas Śląskich Targów Książki w piątek.

Wyniki konkursu Biblioteka Śląska ogłosiła w poniedziałek. W tegorocznej edycji plebiscytu Biblioteki Śląskiej na najlepszą książkę 2017 r. rywalizowało dziewięć pozycji. Głosowanie trwało przez cały lipiec.

Od 1999 r. miłośnicy polskiej literatury współczesnej uczestniczą w Bibliotece Śląskiej w comiesięcznych spotkaniach Klubu Dobrej Książki. Krytycy, badacze i znawcy literatury wybierają wówczas najbardziej wartościowe publikacje, które rekomendują do nagrody Biblioteki Śląskiej – Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Książka Roku – napisana przez współczesnego pisarza, po raz pierwszy wydana w roku poprzedzającym wręczenie nagrody – jest wybierana w plebiscycie czytelników największej śląskiej książnicy. W jej holu głównym wystawiane są wówczas urna oraz karty do głosowania. Można też obejrzeć wystawę prezentującą zgłoszone do nagrody książki i sylwetki autorów.

W tym roku o Śląski Wawrzyn Literacki ubiegały się: "Lata powyżej zera" Anny Cieplak, "Elizje" Elizy Kąckiej, "Fafarułej, czyli Pastylki z pomarańczy" Jerzego Sosnowskiego, "Wzgórze psów" Jakuba Żulczyka, "Pętle pamięci" Marcina Kowalczyka, "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy, "Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową" Ziemowita Szczerka, "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci" Anny Malinowskiej oraz "Miłość" Ignacego Karpowicza.

Według poniedziałkowej informacji Biblioteki Śląskiej wręczenie nagrody autorowi "Miłości" zaplanowano na piątek – pierwszy dzień 4. Śląskich Targów Książki w Katowicach. Następnego dnia na scenie głównej targów w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się spotkanie autorskie z laureatem prowadzone przez prof. Dariusza Nowackiego, który nominował "Miłość" do Wawrzynu.

Śląski Wawrzyn Literacki jest przyznawany od 1999 r. W poprzednich latach uhonorowano nim książki m.in.: Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Ryszarda Kapuścińskiego, Jacka Dehnela, Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha, Magdaleny Grzebałkowskiej i Filipa Springera.

Nagroda to statuetka z brązu autorstwa Zygmunta Brachmańskiego.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL