Powieść pt. „Miłość” autorstwa Ignacego Karpowicza została uznana za najlepszą w tegorocznym konkursie Śląski Wawrzyn Literacki, organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas Śląskich Targów Książki w piątek.
Wyniki konkursu Biblioteka Śląska ogłosiła w poniedziałek. W tegorocznej edycji plebiscytu Biblioteki Śląskiej na najlepszą książkę 2017 r. rywalizowało dziewięć pozycji. Głosowanie trwało przez cały lipiec.
Od 1999 r. miłośnicy polskiej literatury współczesnej uczestniczą w Bibliotece Śląskiej w comiesięcznych spotkaniach Klubu Dobrej Książki. Krytycy, badacze i znawcy literatury wybierają wówczas najbardziej wartościowe publikacje, które rekomendują do nagrody Biblioteki Śląskiej – Śląskiego Wawrzynu Literackiego.
Książka Roku – napisana przez współczesnego pisarza, po raz pierwszy wydana w roku poprzedzającym wręczenie nagrody – jest wybierana w plebiscycie czytelników największej śląskiej książnicy. W jej holu głównym wystawiane są wówczas urna oraz karty do głosowania. Można też obejrzeć wystawę prezentującą zgłoszone do nagrody książki i sylwetki autorów.
W tym roku o Śląski Wawrzyn Literacki ubiegały się: "Lata powyżej zera" Anny Cieplak, "Elizje" Elizy Kąckiej, "Fafarułej, czyli Pastylki z pomarańczy" Jerzego Sosnowskiego, "Wzgórze psów" Jakuba Żulczyka, "Pętle pamięci" Marcina Kowalczyka, "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy, "Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową" Ziemowita Szczerka, "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci" Anny Malinowskiej oraz "Miłość" Ignacego Karpowicza.
Według poniedziałkowej informacji Biblioteki Śląskiej wręczenie nagrody autorowi "Miłości" zaplanowano na piątek – pierwszy dzień 4. Śląskich Targów Książki w Katowicach. Następnego dnia na scenie głównej targów w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się spotkanie autorskie z laureatem prowadzone przez prof. Dariusza Nowackiego, który nominował "Miłość" do Wawrzynu.
Śląski Wawrzyn Literacki jest przyznawany od 1999 r. W poprzednich latach uhonorowano nim książki m.in.: Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Ryszarda Kapuścińskiego, Jacka Dehnela, Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha, Magdaleny Grzebałkowskiej i Filipa Springera.
Nagroda to statuetka z brązu autorstwa Zygmunta Brachmańskiego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ lun/ pat/