Identyfikacja graficzna OFF Festivalu, kolekcja odzieży puchowej oraz aplikacja, która pomaga znaleźć wolne miejsce do parkowania w centrum miasta – znalazły się wśród zwycięzców tegorocznej, 12. edycji konkursu "Śląska Rzecz".
Misją organizowanego od 2005 r. przez Zamek Cieszyn regionalnego konkursu jest promocja wszystkich tych, którzy stawiają na design. "Chcemy pokazać, że design towarzyszy nam w różnych sferach życia i że w wielu obszarach warto współpracować z projektantami. Nie chodzi nam więc o design z galerii (sztuki), ale o takie projektowanie, które ułatwia nam funkcjonowanie w codziennych czynnościach" – powiedziała PAP dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest wdrożenie zgłoszonych produktów, projektów graficznych i usług na terenie woj. śląskiego oraz - od tej edycji - woj. opolskiego. Swoje propozycje do konkursu mogli zgłaszać m.in. przedsiębiorcy, projektanci, samorządy oraz instytucje kultury. Do tegorocznej edycji zgłoszono 52 projekty w trzech kategoriach: produkt (18), grafika użytkowa (29) oraz usługi (5).
W kategorii produkt zwyciężyła kolekcja odzieży puchowej zaprojektowana przez Biuro Lange&Lange Design. Jak podała dyrektor cieszyńskiego zamku, kolekcja to połączenie "super lekkich japońskich tkanin ze stuprocentowym polskim puchem gęsim". Ponadto, jurorzy docenili stworzenie w ubraniach szeregu udogodnień, takich jak rozpięcia kurtki po obu stronach oraz zamki wzdłuż nogawek spodni, co ułatwia zdejmowanie odzieży, a w śpiworze – otwory boczne na ręce oraz rozpinany zamek w nogach, umożliwiający poruszanie się w tym okryciu.
Za najlepszą grafikę użytkową jury uznało identyfikację graficzną OFF Festival Katowice, autorstwa krakowskiego Parastudio dla Fundacji Independent z Katowic. Chodzi m.in. o nowe logo, stronę internetową, a także plakaty, ulotki czy elementy graficzne na scenach. "Jest to bardzo sugestywna identyfikacja, która z jednej strony zachowuje charakterystyczną dla festiwalu alternatywność, a z drugiej - spójność wizerunkową" – wyjaśniła Gołębiowska.
Z kolei w kategorii usługi doceniono system dynamicznej informacji parkingowej Parkanizer autorstwa zespołu w składzie: Maciej Lukas, Katarzyna Leśniok, Marta Haida, Nina Sosna, Natalia Pięta. Chodzi o aplikację mobilną, która pomaga kierowcy znaleźć wolne miejsce do parkowania w centrum miasta. Usługa dostępna jest na smartfonach, a system ten wdrożono już m.in. w Piekarach Śląskich i Chorzowie.
Nagrodę specjalną przyznano za produkt – krzesło i hoker Aldo autorstwa Husarska Design Studio z Krakowa. Jak podało jury w uzasadnieniu, jest to przykład połączenia nowoczesności z klasyką designu oraz funkcjonalnością. "Oparcie i tylne nogi krzesła zostały wygięte z jednego kawałka drewna bukowego (…). Funkcjonalność polega na możliwości sztaplowania siedzisk, dzięki czemu złożone jedno na drugie zajmują mniej miejsca. Nawiązaniem do klasyki jest oparcie w stylu krzesła windsorskiego z charakterystycznymi szczeblami rozchodzącymi się w kształcie pawiego ogona, gwarantującymi wygodne podparcie pleców" - czytamy.
Ponadto, w dodatkowych nagrodach doceniono też takie projekty jak system informacji wizualnej budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach czy publikację "Kazusy. Prawo karne. Schematy rozwiązań. Komiksy", która za pomocą komiksu pokazuje rozwiązywania prawniczych kazusów.
Wśród nominowanych projektów wymienić można: łóżko porodowe i łóżeczko dla noworodków, kolekcję mebli miejskich z funkcją fitness, a także suszarkę do butów narciarskich i snowboardowych oraz łyżew.
Najlepsze prace wybrało złożone z ekspertów jury pod przewodnictwem prof. Czesławy Frejlich z ASP w Krakowie.
Pokonkursową wystawę do końca lipca można oglądać na Zamku w Cieszynie. Potem trafi do Dobrodzienia (Opolskie), a jesienią do Katowic. (PAP)
akp/ pat/