W sobotę, drugiego dnia odbywających się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki III Warszawskich Targów Książki publiczność dopisała, trudno sie było przecisnąć między stoiskami. Z czytelnikami spotkali się m.in. Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Olga Tokarczuk, Maria Czubaszek,
Tradycyjnie sobota jest dniem, kiedy Warszawskie Targi Książki odwiedza najwięcej zwiedzających. I w tym roku czytelnicy nie zawiedli - tworzyły się zatory, kolejki amatorów autografów wiły się między stoiskami, szczególnie długie ustawiły się po podpisy Jonathana Carrolla, Olgi Tokarczuk i Marii Czubaszek.
Sobota była na targach Dniem Reportażu. Z czytelnikami spotykali się finaliści rozstrzygniętej w piątkowy wieczór Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki - laureat Liao Yiwu ("Prowadzacy umarłych"), Filip Springer ("Miedzianka"), Raja Shehadeh ("Palestyńskie wędrówki"), Colin Thurbon ("Po Syberii") i Francisco Goldman("Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa?").
W kawiarence Ethno Cafe wydawnictwo Claroscuro zorganizowało spotkania z "żywymi książkami" - ludźmi, którzy opowiadają zainteresowanym swoje historie. Do "wypożyczenia" w "żywej bibliotece” byli w sobotę m.in. Angolka, Kolumbijczyk i Gruzin.
Na tragach tradycyjnie można liczyć na rabaty cenowe, wiele wydawnictw proponuje obniżki cen książek o 10-15 proc., a pod namiotami ustawionymi przed PKiN można wybierać spośród książek przecenionych jeszcze bardziej.
Zainteresowaniem gości cieszyło się targowe Forum Nowych Technologii - na tym stoisku czytelnicy mogą wypróbować różne rodzaje nowych nośników książki cyfrowej. Wśród 11 wystaw, które można zobaczyć na targach, jest ekspozycja poświęcona zeszłorocznemu nobliście Tomasowi Transtroemerowi, wystawy o Ryszardzie Kapuścińskim, Astrid Lindgren, Januszu Korczaku oraz przegląd ilustracji książek dla dzieci i młodzieży z XXIII Biennale Ilustracji Bratysława.
W tym roku na targach przygotowano bardzo bogaty program wydarzeń dla dzieci, który odbywa się pod hasłem "Ja lubię czytać!". dzieci do lat 12 oraz wszelkie zorganizowane grupy szkolne mają bezpłatny wstęp na targi. Imprezy dla najmłodszych odbywają się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Sali Sienkiewicza ze sceną, kącikiem zabaw i sekcją gier planszowych, gdzie odbywają się m.in. seanse głośnego czytania i przedstawienia.
W ramach targów odbywa się też festiwal "Komiksowa Warszawa". W sobotę czytelnicy spotkali się m.in. z Tomaszem Baranowskim, Bohdanem Butenko, a także Grzegorzem Rosińskim.
Przy okazji WTK odbywają się też Wirtualne Targi Książki. Pod adresem www.e-targi-ksiazki.waw.pl firmy biorące udział w targach prezentują swoją ofertę na wirtualnych stoiskach.
III Warszawskie Targi Książki, na których prezentuje się ponad 500 wystawców, zakończą się w niedzielę wieczorem.(PAP)
aszw/ bno/