Kultura i sztuka po 1989 roku

12.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Spektakl „Muzeum Marzeń” otworzy ESK Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Logo Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Fot. PAP/M. Kulczyński Logo Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Fot. PAP/M. Kulczyński

Spektakl „Muzeum Marzeń” zainspirowany malarstwem i wyreżyserowany przez austriacką artystkę Jacqueline Kornmueller to wydarzenie przygotowane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (ESK).

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego muzeum Piotr Oszczanowski, Muzeum Narodowe we Wrocławiu zdecydowało się na zrealizowanie spektaklu "Muzeum Marzeń" w dwóch częściach - premiera odbędzie się w najbliższą sobotę, a jesienią zaplanowano kontynuację projektu.

„Sobotni spektakl to swoiste misterium o sztuce i reagowaniu na sztukę” - ocenił Oszczanowski.

„Muzeum Marzeń” to połączenie malarstwa, literatury, muzyki i teatru. Zwiedzający będą mogli obejrzeć osiem kameralnych spektakli inspirowanych m.in. obrazami "Wieczorem" Wassilego Kandinskiego i "Spotkanie" Władysława Podkowińskiego.

W spektaklach reżyserowanych przez austriacką artystkę Jacqueline Kornmueller grają m.in. Joanna Szczepkowska, Hanna Konarowska i Bartosz Porczyk. Specjalnie do tego spektaklu teksty napisali m.in. pisarze Joanna Bator, Jacek Dehnel i Martin Pollack.

Jak powiedziała reżyserka Jacqueline Kornmueller, jej rolą było pośredniczenie pomiędzy młodymi twórcami – autorami, aktorami i kompozytorami.

„Zależało nam, by w projekt zaangażować młodych, współczesnych twórców, którzy opowiedzieliby o współczesnych problemach” - mówiła.

Dodała, że dzięki temu w projekcie poruszane są m.in. takie tematy, jak feminizm, relacje matki z córką, związki rodzinne.

Ceremonia otwarcia ESK odbędzie się w najbliższy weekend 15-17 stycznia, wówczas też Wrocław oficjalnie obejmie ten tytuł. Głównym elementem tej ceremonii ma być przygotowywane z wielkim rozmachem przedstawienie performance zatytułowane „Przebudzenie”. Będzie to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi.

Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, które będą odbywać się w różnych częściach miasta.

Wrocław sprawuje tytuł ESK przez cały 2016 rok wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej). (PAP)

ros/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL