Kultura i sztuka po 1989 roku

09.12.2018

Spektakl „Przybora na 102” na scenie warszawskiego Och-Teatru

Piosenki Jeremiego Przybory oraz liryczne, przeplecione surrealistycznym humorem, krótkie opowiadania Magdy Umer i Mumio zaprezentowane będą publiczności w niedzielę na scenie Och-Teatru w Warszawie.

Spektakl „Przybora na 102”, który powstał z okazji 102. urodzin Jeremiego Przybory, od roku grany jest na scenach teatralnych w całej Polsce, a 9 grudnia 2018 - równo rok od premiery, ponownie zagości w Och Teatrze. To krótkie opowiadania i piosenki - autorstwa Jeremiego Przybory z muzyką Jerzego Wasowskiego.

Spektakl tworzą trzy artystyczne temperamenty – Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio. „Jest dowcipnie i bardzo zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Teksty Mistrza Jeremiego są przeplatane szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, do których kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w wykonaniu Magdy Umer. Teatralno-muzyczna konwencja okazuje się strzałem w dziesiątkę. Pomimo dużej dynamiki i różnorodności, jest w spektaklu wewnętrzna harmonia i porządek, lekkość i radość” – można przeczytać w programie przedstawienia.

Publiczność będzie miała okazję wysłuchać takich utworów, jak m.in. „Odjadę z tego peronu”, „A ta Tola”, „Zakochałam się w czwartek niechcący”, „Kaziu zakochaj się”, „Szuja”, „Odrobina mężczyzny na co dzień”, „Szarp pan bas”, „Na całej połaci śnieg”, „O Romeo, o Julietto”, „Smutny deszczyk”, „Już czas na sen”, „Rodzina”

Grono wykonawców tworzą Magda Umer i Mumio w składzie: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński, Jacek Borusiński oraz muzycy: Wojciech Borkowski – fortepian, Maciej Szczyciński – kontrabas, Tomasz Drozdek – perkusjonalia.

„Twórczość Starszego Pana wciąż bawi swym niezwykłym wdziękiem i humorem, a dzisiaj być może jest tym bardziej potrzebna, im bardziej doskwiera nam brak subtelności w życiu i na wszelkich estradach. Magda Umer od dawna kultywuje pamięć o Jeremim Przyborze i Jerzym Wasowskim – tym razem, w spektaklu +Przybora na 102+ czyni to wspólnie z Mumio – charakteryzował spektakl krytyk teatralny Wojciech Majcherek. - Trudno zresztą o lepszych do tego dzieła partnerów. Spotkanie Magdy Umer i twórców Mumio z ich wrażliwością na lirykę i surrealistyczny dowcip gwarantuje zabawę najwyższej próby. To najlepszy urodzinowy prezent dla Jeremiego Przybory i wszystkich, którzy wciąż kochają jego esprit – zaznaczył krytyk.

Spektakl „Przybora na 102”. Magda Umer i Mumio odbędzie się grudnia 2018 w Och-Teatrze w Warszawie. (PAP)

abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL