Spektakle, koncerty, recitale oraz literacki stand-up złożą się na program tegorocznego Festiwalu OFF-Północna, który odbędzie się w kwietniu w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Cykl wydarzeń 2 kwietnia otworzy polska adaptacja off-brodwayowskiego musicalu Dave'a Malloya „Preludia”.
Ideą organizowanego od 2017 r. przez Teatr Muzyczny w Łodzi festiwalu jest promocja teatru offowego, niekomercyjnego repertuaru i scen muzycznych. Jego organizatorzy podkreślają, że impreza ma pokazać, że współczesny teatr muzyczny to nie tylko wielkie musicale, ale również przestrzeń kameralnego celebrowania słowa i poszukiwania dla niego nowych form muzycznego wyrazu.
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, ogłoszony w środę programu szóstego festiwalu wpisuje się w hasło, które przyświeca Teatrowi Muzycznemu w Łodzi: "Teatr jest praniem sumienia".
"Chcemy, by prezentowane przez nas spektakle wzbudzały głęboką refleksję. W tym roku towarzyszy nam podwójna trema. Nie tylko gościmy wspaniałych artystów, ale sami wystawiamy się na ocenę publiczności. Już pierwszego dnia festiwalu zapraszamy na premierowe +Preludia+" – zapowiedział kierownik artystyczny i pomysłodawca OFF-Północna Krzysztof Wawrzyniak.
Zaplanowana na 2 kwietnia premiera "Preludia" w reżyserii Tadeusza Kabicza to polska adaptacja off-brodwayowskiego musicalu Dave'a Malloya. Opowiada on o pianiście Siergieju Rachmaninowie cierpiącym na depresyjną paranoję, obezwładniającą apatię i silne stany lękowe. Z pomocą przychodzą najbliżsi artysty, którzy wysyłają go do ekscentrycznego psychoterapeuty słynącego z nowatorskich metod psychohipnozy. Na scenie fortepianowi towarzyszy oniryczna muzyka elektroniczna, wprowadzająca widza w mrok szaleństwa genialnego artysty
W kolejnych dniach widzowie zobaczą m.in. recital Jacka Bończyka "Absolutnie. Bończyk śpiewa Młynarskiego", przedstawienie warszawskiego Teatru Potem-O-Tem "20 lexusów na czwartek", muzyczny spektakl "Bronisław Piłsudski was here. Musical na wałki" w wykonaniu Karoliny Merdy i Krzysztofa Wojciechowskiego, "Wesołe miasteczko", w którym królują teksty Agnieszki Osieckiej oraz monodram Aneta Todorczuk "Kobieta, która wpadała na drzwi".
"W przedostatnim dniu festiwalu w programie znalazła się propozycja dla fanów stand-upu. W ramach +Stand-up według Kmity+ na scenie wystąpią Piotrek Plewa, który w swoim programie opowie o dziwnym losie komika i Olek Talkowski, który w brawurowej, obficie podlanej absurdami opowieści oprowadzi publiczność po swojej dzielni, dzieląc się refleksjami o świecie i… babeczkach" – dodali organizatorzy.
Repertuar uzupełni spektakl "Kora.boska", w którym Katarzyna Chlebny wciela się w postać Olgi Jackowskiej. To opowieść o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie.
Szósty Festiwal zakończy 10 kwietnia gala wręczenia Jonaszka zwycięzcy Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty oraz występ laureatów konkursu, po którym widzowie będą mogli posłuchać ubiegłorocznych laureatów w lirycznym koncercie "Intymnie".
"Szczegółowy program imprez towarzyszących, w tym przede wszystkim edukacyjnych, poznamy na początku marca, ale już teraz możemy zdradzić, że nasze działania, m.in. tradycyjny panel dyskusyjny, będą skupiały się na roli teatru w oswajaniu inności, a wybrane warsztaty ukierunkowane będą na podnoszenie samoakceptacji. Teatr jest bowiem miejscem otwartym na każdego, tolerancyjnym i rozwijającym" – zaznaczyła dyrektor łódzkiego Teatru Muzycznego Grażyna Posmykiewicz. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pat/