Kilkadziesiąt tysięcy książek, setki starodruków, cenne dokumenty - tak bogate zbiory znajdują się w stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, tuż przy placu Weneckim. Placówka działa od 85 lat i jest ważnym miejsce na mapie życia naukowego Wiecznego Miasta. Stacja powstała w 1927 roku jako placówka Polskiej Akademii Umiejętności, ale – jak się przypomina- projekty jej powołania sięgają jeszcze schyłku XIX wieku.
Od stycznia 1939 roku stacja znajduje się w pałacu Doria Pamphilj w najściślejszym centrum Rzymu, w cichym zaułku tuż przy Piazza Venezia. Jej zadaniem jest reprezentowanie nauki polskiej we Włoszech oraz wspieranie polsko-włoskiej współpracy naukowej. Organizuje odczyty, wykłady, warsztaty, konferencja naukowe, udostępnia swój księgozbiór, służy pomocą polskim naukowcom i studentom przybywającym do Włoch i włoskim udającym się do Polski.
W ogromnym księgozbiorze stacji PAN znajduje się ponad 34 tysiące książek i periodyków, w tym blisko 370 starodruków, z których dwa pochodzą z końca XVI wieku. Za szczególnie wartościową część księgozbioru uważa się dawną bibliotekę profesora Gubrynowicza, rektora Uniwersytetu Lwowskiego.
Wśród najciekawszych pozycji księgozbioru są dokumenty Scypiona Piattolego, zaufanego doradcy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Dyrektor stacji profesor Leszek Kuk powiedział PAP, że stacja choć jest placówką stosunkowo małą, od dziesięcioleci jest bardzo aktywna. „Znalazła również stałe miejsce w pejzażu kulturalnym i naukowym Wiecznego Miasta, jako reprezentacja polskiej nauki i polskiego życia intelektualnego” - zauważył.
Leszek Kuk przypomniał, że gośćmi stacji byli niemal wszyscy czołowi przedstawiciele nauki polskiej w dziedzinie humanistyki oraz najwybitniejsi włoscy poloniści i reprezentanci życia intelektualnego obu krajów. Wśród najważniejszych wydarzeń wymienił konferencje naukowe poświęcone twórczości malarza Marcello Bacciarellego, działalności prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda podczas II wojny światowej i w ostatnich latach życia, a także kontrowersjom polsko-rosyjskim wokół zbrodni katyńskiej.
„Jako najciekawszego gościa w historii stacji wymieniłbym generała Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, który jako ambasador RP przy Kwirynale był obecny podczas posiedzenia inaugurującego jej obecność w tej siedzibie, którą zajmuje od stycznia 1939 roku”- powiedział dyrektor Kuk.
Również tam odbyły się na przykład spotkania z malarzem Edwardem Dwurnikiem i profesorem Michele Jamiolkowskim z Turynu, który 10 lat temu dzięki zastosowanej nowatorskiej metodzie inżynierskiej uratował Krzywą Wieżę w Pizie przed zawaleniem się.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/