Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2016

Startuje Festiwal Młodych Talentów - Nowa Energia

Dziesięciu wykonawców z całego kraju powalczy o nagrodę główną Festiwalu Młodych Talentów – Nowa Energia w Szczecinie, jaką jest wydanie debiutanckiego singla. W piątek rozpoczną się przesłuchania konkursowe 10. edycji muzycznego festiwalu.

Na scenie rywalizować będą: pochodzące z Wrocławia zespoły Anviled i Loth, dwóch wykonawców z Krakowa - Artur Kryvych i Romantic Fellas, warszawskie Confetti i Mery Spolsky, a także zespół Sztokholm z Bydgoszczy, toruński Atem i Kolory z Mikołowa. Stolicę Pomorza Zachodniego reprezentować natomiast będzie formacja Ma.

Wszyscy wykonawcy zaprezentują w piątek podczas przesłuchań konkursowych po dwa swoje utwory. Jury wybierze po występach finałową trójkę, która wystąpi jeszcze raz w sobotę. Spośród nich wyłoniony zostanie zwycięzca.

Zdobywca Grand Prix festiwalu zaprezentuje się w sobotę podczas koncertu finałowego. Wystąpią na nim: Hey, Natalia Nykiel, Julia Marcel, Taco Hemingway, Sobota i formacja Tsar, wyróżniona podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Nagrodą główną jest wydanie debiutanckiego singla w wytwórni Kayax i jego promocja. Nagrody finansowe ufundowali Szczecińska Agencja Artystyczna i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Celem festiwalu jest promocja młodych wykonawców stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej. Według jego organizatorów, festiwal eksponuje to, co ciekawe na polskiej scenie muzycznej, i to co umyka obowiązującym trendom.

Jak mówi PAP Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej, festiwal stawia na młodych artystów prezentujących swoją autorską muzykę i teksty, a nie na wykonawców, którzy wykonują tzw. covery. Tegoroczna edycja festiwalu cieszyła się rekordowym zainteresowaniem twórców, których zgłosiło się około pół tysiąca – podkreśla Grabowski. Do zeszłorocznej edycji festiwalu zgłosiło się ponad 300 młodych artystów.

W jury konkursu zasiada rodowita szczecinianka i wokalistka Katarzyna Nosowska, muzyk grający w zespole Hey Paweł Krawczyk, Piotr Metz z Polskiego Radia i Krzysztof Dominik z wytwórni Kayax.

Przez dziewięć dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się ponad tysiąc wykonawców z całego kraju.

Odwołujący się do słynnego festiwalu z lat 60. Ogólnopolski Festiwal Młodych Talentów zainicjowany został w 2007 r. Jego poprzednik wspierał takie gwiazdy polskiej sceny jak Czesław Niemen, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Niebiesko-Czarni, Wojciech Gąssowski, Krzysztof Klenczon, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Zdzisława Sośnicka i Halina Frąckowiak. (PAP)

res/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL