Kultura i sztuka po 1989 roku

13.03.2018

Stolica: "Kartoteka rozrzucona" T. Różewicza w Studio teatrgalerii - w sobotę

"Kartoteka" to dramat drogi; bohater spotyka się z postaciami z przeszłości - powiedział reżyser nowego przedstawienia Radosław Rychcik. Premiera odbędzie się 17 marca w STUDIO teatrgalerii w Warszawie w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.

Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie dwóch wydań dramatu. Pierwszego - z lat 60. XX w. oraz wersji sztuki zmienionej przez Tadeusza Różewicza w latach 90.

"Inspirujące dla nas było połączenie tych dwóch wersji. Z +Kartoteki rozrzuconej+ pozostała otwartość na rzeczywistość medialną, a z +Kartoteki+ z lat 60. dobrze skonstruowany dramat" - powiedział we wtorek podczas próby medialnej reżyser przedstawienia Radosław Rychcik.

"+Kartoteka+ to dramat drogi. Bohater spotyka się z postaciami z przeszłości. Są to osoby żyjące obecnie bądź tylko we wspomnieniu" - wyjaśnił.

"Bohatera spotykamy w granicznych momentach rozliczania się z dotychczasowego życia, poszukiwania nowych sensów. A może on nie żyje - i może to wszystko jest czyśćcem?" - powiedział odtwórca głównej roli Bartosz Porczyk.

"Różewicz tak naprawdę otwiera tę kartotekę i jej nie zamyka, stąd miejsce na nowego naszego bohatera, a może trzeba powiedzieć antybohatera? Może to jest ktoś, kto nie odpowiada nam zupełnie, przeciwko komu się buntujemy i kogo nie akceptujemy" - mówił.

"Różewicz zostawia nam cały czas furtkę, żeby wstawić nasz świat. Bohater będzie się zmieniał, czasy będą się zmieniały, więc ta +Kartoteka+ będzie się cały czas pisać - powiedział Porczyk.

Reżyser dodał w spektaklu scenę, w której aktorzy czytają sprawozdania z posiedzeń sejmu. "Zamiar był taki, żeby wszystkim, którzy tego będą słuchali i oglądali zrobiło się niedobrze, tak jak pewnie większości Polaków robi się niedobrze nawet bez tych aranżacji teatralnych" - wyjaśniła aktorka Dominika Ostałowska.

"Kartoteka zawsze opowiada o czasach, w których się ją wystawia, więc dołożenie tego typu scen i informacji nie burzy niczego, ale dopełnia to, co Różewicz chciał przedstawić" - oceniła.

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Maria Karczmarska. Za muzykę i multimedia odpowiadają Michał i Piotr Lis.

Występują: Dominika Biernat, Tomasz Nosinski, Dominika Ostałowska, Bartosz Porczyk, Natalia Rybicka, Mateusz Smoliński.

Spektakl przedpremierowy - 16 marca o godz. 19.00. Kolejne przedstawienia - 17, 18 i 19 marca. (PAP)

autor: Olga Łozińska

edytor: Paweł Tomczyk

oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL