Ruszył portal - rokawangardy.pl. Można na nim znaleźć m.in. kalendarium i zapowiedzi ogólnopolskich wydarzeń, listę instytucji tworzących program Roku Awangardy w Polsce, a także materiały informujące o roli polskich awangardystów w kształtowaniu współczesności.
Poinformowała o tym w środę PAP Katarzyna Szklarek z Muzeum Sztuki w Łodzi, jednego z inicjatorów obchodów stulecia awangardy. W tym roku mija sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy, czyli od otwarcia w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych I Wystawy Ekspresjonistów Polskich.
Zwróciła uwagę, że awangarda miała zasięg ogólnoeuropejski i w decydujący sposób wpłynęła na rozwój nowoczesnej myśli estetycznej oraz praktyki artystycznej na całym świecie. Polska stanowiła wówczas ważny ośrodek tego ruchu, a rodzimi artyści wnieśli do niego istotną, oryginalną jakość.
"Dzieła Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Peipera, Szymona Syrkusa stanowiły liczący się głos w międzynarodowej dyskusji na temat nowoczesności – za sprawą ich osiągnięć Polska stała się ważnym punktem na mapie światowej kultury" - informuje.
Przypomniała, że trzy muzea, które posiadają najbogatsze zbiory sztuki awangardowej: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi postanowiły nadać rocznicy odpowiednią rangę i zainicjowały obchody stulecia awangardy. Do współpracy włączyło się kilkadziesiąt instytucji, które przygotowują wystawy, spektakle, koncerty, spotkania i inne wydarzenia, a oferta programowa rośnie z każdym dniem.
Wszystkie prezentowane będą przez portal www.rokawangardy.pl, który został oddany do dyspozycji internautów. W prezentowanym w nim m.in. kalendarium można znaleźć propozycje przypominające najistotniejsze postaci i zjawiska awangardy międzywojennej oraz takie, które zwracają uwagę na twórców rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym.
Są też projekty, stawiające pytanie o znaczenie awangardowego dziedzictwa dla współczesnych praktyk kulturowych.
Oprócz programu wydarzeń i przeglądu instytucji, które włączyły się w obchody, portal proponuje przegląd materiałów, pozwalających lepiej zrozumieć naturę awangardy oraz poznać jej wpływ na kształtowanie współczesności. W czytelni czasopism znalazły się kolejne numery "Bloku i Zwrotnicy" z lat 20. ubiegłego wieku, czy wydaną dekadę później "Formę". Postaci polskich twórców awangardowych przybliżają też miniprogramy Zbigniewa Libery z cyklu Przewodnik po sztuce.
Portal ma być stale rozwijany, przybywać będzie zapowiedzi i opisów.
Obchody stulecia awangardy w Polsce pod auspicjami Polskiego Komitetu ds. UNESCO objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda. (PAP)
jaw/ mow/