Premierowe wykonanie kompozycji "Sanctus Adalbertus" Henryka Mikołaja Góreckiego uświetni uroczystość obchodów 70-lecia istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Utwór zostanie wykonany podczas jubileuszowego koncertu, 4 listopada w Krakowie.
Koncert, uświetniający obchody rocznicy powstania PWM, odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Kompozycja "Sanctus Adalbertus" powstała w 1997 r. dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci praskiego biskupa Wojciecha. Oratorium miało być wykonane po raz pierwszy podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, w tym samym roku.
Jak tłumaczyli organizatorzy koncertu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie PWM, do wykonania wówczas nie doszło, a temat prawykonania oratorium Góreckiego powracał co jakiś czas. Kompozytor zmarł w 2010 r., nie wydając dyspozycji co do prawykonania "Sanctus Adalbertus". Dzieło, w pozostawionych przez artystę materiałach, odnalazł jego syn Mikołaj Górecki.
Koncert, uświetniający obchody rocznicy powstania PWM, odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Kompozycja "Sanctus Adalbertus" powstała w 1997 r. dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci praskiego biskupa Wojciecha. Oratorium miało być wykonane po raz pierwszy podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, w tym samym roku.
"To wydarzenie centralne naszych obchodów. Po raz pierwszy zaprezentowane zostanie dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło, które nie zostało przez kompozytora dopuszczone do wykonania, choć było w pełni ukończone" - powiedział Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM.
Oprócz światowej premiery "Sanctus Adalbertus" op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego (na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę) widownia wysłucha również pierwsze wykonanie "Fanfary" Pawła Mykietyna oraz "Odwieczne pieśni" op. 10 Mieczysława Karłowicza.
Wystąpią: Wioletta Chodowicz - sopran; Artur Ruciński - baryton; Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą dyrektora Filharmonii Narodowej w Warszawie Jacka Kaspszyka. Koncert zostanie powtórzony 11 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne powstało w 1945 r. i w ciągu 70 lat zgromadziło kolekcję partytur dawnych i współczesnych, ważne pozycje leksykograficzne i książkowe na temat historii i teorii muzyki, audiobooki i publikacje pedagogiczne. Swe pierwsze partytury publikowali jego nakładami tacy twórcy jak Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar.
"Od początku swojego powstania wydawnictwo było miejscem, które skupiało i przyciągało do siebie najwybitniejsze postaci polskiego życia muzycznego. Od początku aż do chwili obecnej" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji Adam Radzikowski, prezes zarządu i dyrektor naczelny wydawnictwa. "Postanowiliśmy zorganizować te obchody 70-lecia, by przy okazji zwrócić uwagę na to, że istniejemy. Mało tego - przetrwaliśmy trudne czasy i mamy plany na kolejne lata" - zapowiedział.
Do najwyżej cenionych zbiorów wydawnictwa należy m.in. seria "Arcydzieła Muzyki Polskiej XX wieku", na którą składają się partytury Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda czy Krzysztofa Pendereckiego. Zbiory nutowe PWM udostępniane są zespołom i orkiestrom na całym świecie, dzięki czemu muzyka polska promowana jest nie tylko na rodzimych, ale i zagranicznych scenach.
Cykl jubileuszowych wydarzeń rozpocznie się na początku listopada b.r. W programie m.in. premiera monografii PWM autorstwa Małgorzaty Gąsiorowskiej, konferencja naukowa, koncerty oraz wystawy.
W komitecie honorowym obchodów znalazła się m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Obchody jubileuszu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. (PAP)
pj/ gma/