Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa - napisała w orędziu na 60. Międzynarodowy Dzień Teatru brytyjska aktorka Helen Mirren.
Międzynarodowe święto teatru będzie obchodzone w sobotę w ponad stu państwach na świecie.
Co roku sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. Pierwsze w 1962 r. napisał pisarz Jean Cocteau. W 2017 r. autorką przesłania była aktorka Isabelle Huppert, w 2018 r. orędzie napisał brytyjski reżyser teatralny Simon McBurney, w 2019 r. kubański reżyser i dramatopisarz Carlos Celdran, a w 2020 r. dramatopisarz z Pakistanu Shahid Nadeem.
Tym razem autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren. Publikujemy tekst jej przesłania w przekładzie Pawła Paszty udostępniony we wtorek PAP przez Polski Ośrodek ITI:
"To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki" - napisała Helen Mirren. "Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą" - dodała.
"Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu" - oceniła autorka orędzia.
Przypomniała, że "od zawsze ludzie opowiadają sobie historie". "Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi" - dodała.
"Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata" - podkreśliła. "Nie mogę się doczekać" - zakończyła swoje orędzie Mirren.
Helen Mirren to brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zdobywczyni wielu nagród w tym Oskara w 2007 r. za rolę w "Królowej", czterech nagród BAFTA, trzech Złotych Globów, czterech wyróżnień Emmy, dwóch nagród dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963 r. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre International de Recherche Théâtrale, z the Fringe. Występowała na West Endzie, a także z National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w "Miesiącu na wsi" i "Tańcu śmierci". W 2003 r. została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.
Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Odtąd Dzień Teatru jest koordynowany i obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Międzynarodowy Instytut Teatralny został założony w 1948 r. w Pradze przez osiem państw, w tym Polskę. Obecnie działa pod auspicjami UNESCO, a jego sekretariat mieści się w Paryżu.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/