Czytanie wierszy przy Drzewie Poezji i rozmowy o twórczości Adama Zagajewskiego odbędą się w Krakowie w przypadający w czwartek Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji zaplanowano również „biesiadę poetycką” z udziałem pisarek i pisarzy oraz spotkanie z ukraińską twórczynią Iją Kiwą.
Kraków ponownie włączy się w obchody Światowego Dnia Poezji, święta ustanowionego 25 lat temu przez UNESCO i obchodzonego co roku 21 marca. Tego dnia przypada też rocznica śmierci poety związanego z Krakowem, Adama Zagajewskiego. Jego wiersze zostaną odczytane w czwartek pod Drzewem Poezji upamiętniającym twórcę na krakowskich Plantach. Spotkanie zatytułowane "Poeci nie umierają, bo Poezja żyje" będzie miało charakter otwarty, a chętni będą mogli odczytać wybrane utwory.
Twórczości Adama Zagajewskiego będzie poświęcone także wydarzenie organizowane na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego zaprezentowana zostanie książka "Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią" pod redakcją dr hab. Doroty Siwor.
W księgarnio-kawiarni Nić pełniącej rolę centrum kulturowego ukraińskiej społeczności w Krakowie odbędzie się natomiast spotkanie z ukraińską poetką Iją Kiwą oraz jej tłumaczką Anetą Kamińską. Wydarzenie w języku polskim i ukraińskim jest organizowane pod egidą Festiwalu Miłosza, w ramach programu Versopolis - Europejskiej Sieci Poetyckiej, do której należy festiwal. Uczestnicy wydarzenia dostaną wydane dzięki temu programowi bezpłatne broszur z poezją Kiwy.
Światowy Dzień Poezji będzie obchodzony również w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, gdzie pod hasłem "Od Adriatyku do Bałtyku" odbędzie się "biesiada poetycka" z poetami i poetkami.
Krakowski magistrat zapowiedział też, że obchody Światowego Dnia Poezji będą przedłużone do 5 kwietnia. Na ten dzień w Pałacu Potockich zaplanowano spotkanie poświęcone twórczości palestyńskiego poety Mahmuda Darwisza, którego wiersze w polskim tłumaczeniu mają ukazać się w tym roku. W wydarzeniu udział zapowiedzieli tłumaczka Hanna Jankowska i Yousef Sh'hadeh, poeta i literaturoznawca z Instytutu Orientalistyki UJ. Rozmowę poprowadzi arabistka Karolina Rak z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ aszw/