Pokaz mody ludowej sprzed ponad 100 lat, wspólne tkanie gobelinów oraz przybliżenie dawnych metod wyrobu tkanin z lnu i wełny to atrakcje pikniku pod hasłem "Młodość, Talent i Tradycja", który w sobotę odbędzie się w Kielcach.
Piknik pod hasłem "Młodość, Talent i Tradycja" jest wspólną inicjatywą Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej, do którego należy Dworek Laszczyków. Impreza towarzyszyć będzie otwarciu wystawy „Kręci się wrzeciono”, poświęconej tworzeniu tkanin i ubiorów w regionie świętokrzyskim.
W ogrodzie Dworku Laszczyków odbędzie się pokaz mody pod hasłem „Wesele córki wójta”, na którym zostaną pokazane odświętne stroje z różnych rejonów regionu z przełomu XIX i XX wieku.
„Od godziny 11 planujemy plener malarski, w którym weźmie udział około 30 twórców, przedstawicieli kilku pokoleń kieleckich grafików. Każdy będzie malował Dworek Laszczyków tak jak go widzi, a prace zostaną zaprezentowane po południu na wystawie. Atrakcją dla zwiedzających będzie też wspólne tkanie gobelinu na starych krosnach należących do szkoły plastycznej. Częściowo praca już jest wykonana, ale goście pikniku będą mogli zobaczyć jak przygotowywana jest wełna i umieszczana na osnowie, a może nawet spróbować jak się to robi” - poinformowała PAP Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.
W ogrodzie Dworku Laszczyków odbędzie się także pokaz mody pod hasłem „Wesele córki wójta”, na którym zostaną pokazane odświętne stroje z różnych rejonów regionu z przełomu XIX i XX wieku. Pokaz będzie elementem promocji książki „Stroje ludowe Kielecczyzny”, opowiadającej o ubiorach, jakie występowały i zmieniały się w województwie świętokrzyskim na przestrzeni wieków.
"Kolekcja jest unikatowa, bo w regionie świętokrzyskim stroje były bardzo zróżnicowane. Oczywiście pokazowi ma towarzyszyć muzyka zespołów ludowych. Ale będzie też nowoczesne brzmienie, bo zaprezentują się m.in. laureatka Scyzoryki Festiwal Daria Szymańska oraz grunge'owy zespół Metafizyczni”- dodała Ryń.
W trakcie pikniku będzie można zwiedzić sklep bławatny z kilkudziesięcioma rodzajami tkanin z początku XX wieku z łódzkich tkalni. Będzie m.in. lniane płótno, wełna, jedwabie, a także barchan.
Cała impreza została zorganizowana w ramach nowej ekspozycji „Kręci się wrzeciono”, którą będzie można oglądać w Muzeum Laszczyków od soboty. Prezentowane są na niej krosna gobelinowe, kołowrotki, wrzeciona, a także deski tkackie służące do wyrobu świętokrzyskich krajek. Będzie można na niej zobaczyć także cały proces powstawania tradycyjnej tkaniny z wełny i z lnu, począwszy od samego surowca poprzez jego wstępną obróbkę, przygotowanie przędziwa, wyrób nici aż do tkania.
Dworek Laszczyków to jeden z najcenniejszych zabytków Kielc - ostatni drewniany budynek tego typu w centrum miasta, który został wybudowany w 1788 roku. Modrzewiowy dworek kryty drewnianym gontem jest jedynym, zachowanym z całego kompleksu mieszkalnego na Wzgórzu Zamkowym nieopodal Pałacu Biskupów Krakowskich. Od 1988 roku dwór jest jednym z obiektów Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym cyklicznie prezentowane są wystawy dotyczące historii regionu świętokrzyskiego. (PAP)
and/ abe/