Wykonanie „Symfonii na 104 perkusistów”, utworu napisanego dla Mariana Rapczewskiego z okazji jubileuszu pracy artystycznej, będzie jednym z głównych wydarzeń 45. „Poznańskiej Wiosny Muzycznej”. Festiwal muzyki współczesnej rozpocznie się 14 marca w Poznaniu.
Tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” zainauguruje koncert poświęcony jubileuszowi 50-lecia pracy artystycznej wybitnego polskiego perkusisty, kierownika Katedry Perkusji poznańskiej Akademii Muzycznej - prof. Mariana Rapczewskiego.
Pierwsza część koncertu składać się będzie z utworów solistycznych w wykonaniu m.in. laureatów międzynarodowych i polskich konkursów perkusyjnych. Publiczność będzie miała okazję wysłuchania również prawykonań utworów „Intrada” Dariusza Kaliszuka, czy Zbigniewa Kozuba „SixTans for six”.
W drugiej części koncertu zaprezentowany zostanie utwór napisany przez kompozytorkę Martę Ptaszyńską specjalnie z okazji jubileuszu prof. Rapczewskiego zatytułowany „Symfonia na 104 perkusistów”.
Jak podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej prof. Rapczewski, będzie to niezwykłe wydarzenie, ponieważ utwory pisane na orkiestry perkusyjne nadal są wielką rzadkością.
Jak podkreślił prof. Marian Rapczewski, będzie to niezwykłe wydarzenie, ponieważ utwory pisane na orkiestry perkusyjne nadal są wielką rzadkością. „Przed laty grane były w Poznaniu utwory na 20 perkusistów, później na 40, 50, ostatnio na 70-osobową orkiestrę perkusyjną, ale tak dużego składu jeszcze nigdy przedtem nie było” – zaznaczył profesor.
„Przed laty grane były w Poznaniu utwory na 20 perkusistów, później na 40, 50, ostatnio na 70-osobową orkiestrę perkusyjną, ale tak dużego składu jeszcze nigdy przedtem nie było” – zaznaczył profesor.
„Kiedyś nawet sam termin orkiestry perkusyjnej funkcjonował w sferze rozważań teoretycznych, a myśmy w Poznaniu go urzeczywistnili. Jest to też pewnego rodzaju kontynuacja działalności prof. Jerzego Zgodzińskiego, który zakładając Poznański Zespół Perkusyjny udowodnił, że grupa tych instrumentów może być grupą samodzielnie koncertującą – a to, do czasu pojawienia się Zespołu nie istniało nawet w wyobrażeniach ludzi” – zaznaczył.
Dodał, że perkusja jest raczej kojarzona z instrumentem towarzyszącym w orkiestrach i zespołach, a wykonanie symfonii przez ponad 100 muzyków ma udowodnić, że możliwe jest zagranie utworu tylko przez taki skład. „Wśród tych 104 perkusistów będą przede wszystkim moi absolwenci, niektórzy z nich porozrzucani po świecie nie przyjadą, ale generalnie utwór oparty jest o wykonanie moich uczniów i studentów, a także moich kolegów perkusistów, znajomych i profesorów” – powiedział.
W ramach tegorocznej edycji „Poznańskiej Wiosny Muzycznej” wystąpi łącznie ok. 200 artystów z całego świata, m.in. Wielkiej Brytanii, Austrii, Chin czy Irlandii. Jak podkreśliła na konferencji prasowej kompozytorka Monika Kędziora, festiwal jest okazją do przypominania i prezentowania kanonu współczesnej muzyki, zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Podczas tej edycji publiczność usłyszy m.in. utwory Witolda Lutosławskiego, Iannisa Xenakisa czy Krzysztofa Pendereckiego.
„+Poznańska Wiosna Muzyczna+ to oczywiście także okazja, do wysłuchania prawykonań, dzięki którym można też zdać sobie sprawę, jak wiele zależy od samych wykonawców – cały nasz odsłuch, nasze wrażenie danego utworu. Podczas całego festiwalu będzie miało miejsce aż 15 prawykonań, z czego pierwsze trzy podczas koncertu perkusyjnego” - mówiła Kędziora.
„Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie też prawykonanie utworu zamówionego u Krzysztofa Meyera pt. +Symfonia wiary i nadziei+ na chór i orkiestrę. Utwór 18 marca wykona chór z Krakowa, a towarzyszyć mu będzie orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Janusza Chrenowicza” – dodała.
W ramach festiwalu zaplanowano także m.in. cykl „Wiosna Młodych” oraz cykl „Atelier”, podczas którego odbywać się będą spotkania i dyskusje z twórcami oraz krytykami muzycznymi.
Tegoroczna edycja, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie się odbywała w kilku miejscach Poznania, m.in. w Auli Nova Akademii Muzycznej, w Centrum Kultury Zamek i w Galerii u Jezuitów.
45. Międzynarodowy Festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna” zakończy się 21 marca.
Poznański festiwal odbywa się od 1961 roku. Zorganizowany został z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego w ramach 2. Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i początkowo prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich.
Następne edycje, odbywające się jako Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej, cieszyły się coraz większą popularnością. W ramach wydarzenia prezentowane były utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.(PAP)
ajw/ mhr/