Kompozytor muzyki filmowej, autor piosenek oraz reżyser teatralny Stanisław Syrewicz będzie bohaterem 15. Festiwalu Muzyki Filmowej, który w czwartek rozpoczyna się w Łodzi. Syrewicz jest autorem muzyki do ponad stu filmów.
W programie tegorocznego festiwalu znajdą się koncerty z muzyką bohatera imprezy, warsztaty kompozytorskie, pokazy filmowe i spotkania autorskie - poinformowała PAP kurator festiwali muzyki filmowej Elżbieta Czarnecka.
Jubileuszowy festiwal rozpoczną warsztaty kompozytorskie, które w czwartek w Muzeum Kinematografii poprowadzą prof. Henryk Kuźniak i prof. Marian Szukalski, a w piątek - Zdzisław Szostak i Andrzej Krauze.
Na sobotę Festiwal przenosi się do Filharmonii Łódzkiej. Warsztaty kompozytorskie "Muzyka uwięziona na taśmie filmowej" poprowadzą Stanisław Syrewicz oraz pianista, kompozytor i aranżer Krzysztof Herdzin. Wieczorem w Filharmonii odbędzie się Koncert Galowy "Po prostu Syrewicz"
W piątek po oficjalnym otwarciu festiwalu w kinie Kinematograf zaplanowano projekcję filmu "A woman at war" w reż. Edwarda Benneta, a wieczorem w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza odbędzie się Koncert Pokoleniowy Multimedialny z muzyką bohatera imprezy.
Wystąpią m.in. Monika Borzym, Katarzyna Łaska, Ewa Konstancja Bułhak, Andrzej Lampert, Piotr Gucia oraz trio w składzie: Krzysztof Herdzin, Grzegorz Poliszak i Bartosz Szetela. W nocy w ogrodach Muzeum Kinematografii zaplanowano prezentację odcinka serialu "Dom nad rozlewiskiem" z muzyką Syrewicza oraz spotkanie twórców z gośćmi festiwalu.
Na sobotę Festiwal przenosi się do Filharmonii Łódzkiej. Warsztaty kompozytorskie "Muzyka uwięziona na taśmie filmowej" poprowadzą Stanisław Syrewicz oraz pianista, kompozytor i aranżer Krzysztof Herdzin. Wieczorem w Filharmonii odbędzie się Koncert Galowy "Po prostu Syrewicz".
Suitę z muzyki filmowej kompozytora oraz jego piosenki wykonują m.in. Małgorzata Walewska, Monika Borzym, Katarzyna Łaska, Ewa Konstancja Bułhak Damian Aleksander i Andrzej Lampert. Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi Krzysztof Herdzin. W czasie koncertu po raz 11. wręczona zostanie nagroda im. Tomasza Gaduły-Zawratyńskiego.
W niedzielę dla najmłodszych w kinie Kinematograf zaplanowano projekcję filmu "Awantura o Basię" oraz spotkanie z jego reżyserem Kazimierzem Tarnasem.
Do końca czerwca w Grand Bar 13 przy ul. Piotrkowskiej zobaczyć będzie można wystawę plakatów podsumowującą 15 lat Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi. Imprezie towarzyszyć będzie przegląd filmów z muzyką Syrewicza w kinie Kinematograf.
Stanisław Syrewicz (ur. w 1946 roku) to kompozytor muzyki filmowej, piosenek a także reżyser teatralny. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie i Wydziału Reżyserii Teatralnej w warszawskiej Akademii Teatralnej. W drugiej połowie lat 70. napisał muzykę do ponad trzydziestu spektakli teatralnych i wielu programów telewizyjnych, współpracując m.in. z Zygmuntem Huebnerem i Adamem Hanuszkiewiczem.
Związany był też z Polskim Radiem, gdzie współpracował m.in. z tak popularnym programem jak "60 minut na godzinę"; z Agnieszką Osiecką tworzył znakomity tandem poetycko – muzyczny. Jago piosenki z tamtego okresu wykonywane były przez czołowych polskich aktorów - Marka Kondrata, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Wakulińskiego, Piotra Fronczewskiego, a także przez Marylę Rodowicz i Magdę Umer. Piosenka "Śpiewać każdy może" w interpretacji Jerzego Stuhra pozostaje klasykiem do dziś.
Międzynarodową karierę Stanisław Syrewicz rozpoczął muzyką do pierwszej filmowej koprodukcji polsko-brytyjskiej "Sherlock Holmes i dr Watson". Na kilka lat podpisał kontrakt z Island Records dzięki czemu pozostał na stałe we Francji. Pisał piosenki dla Marianne Faithfull, Diany Keaton, Jose Carrerasa, Yves Montanda i Jona Andersona. Piosenka "To nie ja" w wykonaniu Edyty Górniak zajęła drugi miejsce w konkursie Eurowizji.
Syrewicz skomponował muzykę do ponad stu filmów polskich, angielskich, francuskich, współpracując m.in. z Johnem Frankenheimerem, Kenem Russelem, Ferdinandem Fairfaxem, Andrzejem Żuławskim i Jerzym Skolimowskim. Muzyka do filmu "Stalin" otrzymała prestiżową ACE AWARD w Stanach Zjednoczonych, a muzyka z obrazu "The Choir" pozostawała przez wiele tygodni na pierwszej pozycji listy przebojów muzyki klasycznej w Wielkiej Brytanii, Australii i USA.
Kompozytor w ostatnich latach napisał muzykę do takich polskich seriali i filmów jak "Miłość na wybiegu" czy "Dom nad rozlewiskiem". Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i brytyjskiej BAFTA.
Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Pierwsza edycja odbyła się w 1997 r. Jego pomysłodawcą był tragicznie zmarły dziennikarz Tomasz Gaduła-Zawratyński. Każda edycja festiwalu poświęcona jest jednemu kompozytorowi muzyki filmowej. Bohaterami imprezy byli już m.in.: Wojciech Kilar, Krzysztof Komeda Trzciński, Michał Lorenc, Zygmunt Konieczny, Andrzej Korzyński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Henryk Wars, Henryk Kuźniak, Andrzej Kurylewicz czy Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. (PAP)
szu/ abe/