Referaty poświęcone muzyce saksofonowej i koncerty, na których będzie można usłyszeć ten instrument, znalazły się w programie Pierwszego Polskiego Kongresu Saksofonowego, który rozpocznie się w Szczecinie w najbliższy piątek, 16 grudnia.
Dwudniowy Kongres będzie poświęcony polskiej współczesnej muzyce saksofonowej. „Będą na nim reprezentowane wszystkie ośrodki akademickie w Polsce, w których są klasy saksofonu, czyli Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź i Szczecin” – powiedział PAP główny organizator kongresu, Dariusz Samól.
„Muzyki jazzowej nie trzeba specjalnie reklamować, bo jest dość popularna; ma swoich fanów i wielbicieli. Natomiast saksofonowa muzyka klasyczna jest mało znana, ale jest bardzo dobra i wymaga ogromnych kwalifikacji, a jednocześnie potrzebuje wsparcia” – dodaje Samól.
W programie festiwalu przewidziano m.in. koncerty na saksofon i fortepian, ale także koncerty na saksofon altowy i warstwę elektroakustyczną czy elektroniczną ścieżkę dźwiękową.
„Utwory wykonywane na koncertach to nie będzie tylko muzyka ostatnich dwóch czy trzech lat. Pojawią się różne utwory. Będą również transkrypcje, w programie pojawi się nawet Wieniawski, a więc będzie dość duża rozpiętość stylistyczna wykonań” – opowiada Samól.
Obok koncertów na Kongresie zaplanowano także referaty. Uczestnicy wysłuchają wystąpień poświęconych m.in. saksofonowi w twórczości kompozytorów łódzkich czy poznańskich, a także zapoznają się z rysem historycznym wrocławskiej szkoły saksofonu. Jedno z wystąpień poświęcone będzie literaturze saksofonowej ostatnich lat w twórczości kompozytorów z Wrocławia.
Referaty i koncerty w ramach Kongresu będą odbywały się w Akademii Sztuki w Szczecinie i na Zamku Książąt Pomorskich.
Samól wyraził nadzieję, że w przyszłości uda się organizować kolejne Kongresy Saksofonowe co dwa lata – za każdym razem w innym ośrodku w Polsce.
W stolicy Pomorza Zachodniego od lat odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy, promujący saksofon, jako instrument klasyczny. (PAP)
res/ mars/