Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2017

Sześć nowych murali w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Sześć nowych murali wykonanych przez artystów street artu z różnych krajów pojawi się na łódzkich murach w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Wszystkie obrazy związane będą tematycznie z Łodzią i jej wielokulturowym dziedzictwem.

Pierwszy z festiwalowych murali można już oglądać na ścianie WI-MA, czyli dawnych Widzewskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Obraz wykonany przez Nomad Clan z Manchesteru przedstawia słowiańską boginię Mokosz, patronkę kobiet.

Jak wyjaśniła kuratorka sekcji sztuk wizualnych Festiwalu Teresa Syrda-Latuszewska, występujące jako duet Nomad Clan artystki Cbloxx i Aylo odkryły podobieństwo między swoim rodzinnym miastem a Łodzią - kiedyś nazywaną polskim Manchesterem. Dodała, że babcie obu artystek pracowały niegdyś w zakładach tekstylnych w Yorkshire i Lancashire, zatem nieobca jest im tematyka związana z wielkoprzemysłowymi korzeniami miasta i jego włókienniczą przeszłością.

Nawiązaniem do tych motywów jest wybór miejsca, w którym powstał mural - ma on przypominać o pracy kobiet w czasie rewolucji przemysłowej. Bogini Mokosz, utożsamiana w słowiańszczyźnie z "matką-ziemią", była także patronką kobiecych spraw i zajęć takich jak przędzenie lnu, strzyżenie owiec i tkanie. Na wizerunku Mokoszy stworzonym przez Nomad Clan można zobaczyć także herb Łodzi.

Cbloxx i Aylo to duet znany z prac inspirowanych charakterem i dziedzictwem danego miejsca oraz lokalnymi opowieściami. Brytyjski "Guradian" zaliczył je do pięciu najlepszych światowych artystów street artu. Skupiając się na historii, artystki sięgają do zagadnień socjoekonomicznych, mających wpływ na daną okolicę, takich jak upadek przemysłu, zamknięcie zakładów, brak miejsc pracy czy deprywacja społeczna.

Według rzeczniczki Festiwalu Łódź Czterech Kultur Joanny Karpińskiej, po tegorocznej edycji w łódzkiej przestrzeni miejskiej pozostanie łącznie sześć murali.

Na murze przy ul. Wojska Polskiego, charakterystyczną dla swojego stylu kompozycję będącą mieszanką sztuki wysokiej i graffiti stworzył włoski artysta Teo Pirisi, ukrywający się pod pseudonimem Moneyless. Natomiast na ul. Sienkiewicza powstało dzieło Tellas - twórcy rodem z Sardynii.

Kolejne murale odsłonięte zostaną przy ul. Cmentarnej i Jaracza. Pierwszy tworzony jest przez argentyńską malarkę Hyuoro, słynącą z czarno-białych kompozycji, drugi wykona Kasia Breska z grupy East Street Art, która zatytułowała swój projekt "Alfabet Dialogu" - do tego hasła odwołuje się cała tegoroczna edycja Festiwalu.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie wspólny mural wykonany przez wszystkich artystów, który powstanie również w przestrzeni WI-MA.

Odwołujący się do wielokulturowych korzeni miasta Festiwal Łódź Czterech Kultur jest organizowany od 15 lat. Wśród ponad 50 propozycji tegorocznej edycji znalazły się premierowe spektakle i koncerty, instalacje artystyczne i interwencje w przestrzeni miejskiej, ale też spacery śladem historycznej wielokulturowości czy spotkania i rozmowy na temat tożsamości miasta. Impreza potrwa do 17 września. (PAP)

autor: Agnieszka Michałowska-Grzelak

agm/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL