„Gargantua i Pantagruel” Francoisa Rabelais w reż. Marcina Libera i "Immanuel Kant" Thomasa Bernharda w reż. Agnieszki Olsten to dwie z sześciu premier, które w nowym sezonie artystycznym wystawi Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Dwie pierwsze premiery nowego sezonu przygotowano z okazji 60-lecia wałbrzyskiego teatr. To „Gargantua i Pantagruel” Francoisa Rabelais w reż. Marcina Libera i spektakl „Ogień” w reżyserii Rafała Stachowiaka, na który składają się piosenki ze spektakli wystawianych w Szaniawskim.
„W tych przedstawieniach wystąpi cały etatowy zespół naszego teatru” – powiedział dyrektor wałbrzyskiej sceny Seb Majewski.
Kolejne premierowe przedstawienia wałbrzyski teatr przygotowuje na przyszły rok. „Wiosną pokażemy +Immanuela Kanta+ w reżyserii Agnieszki Olsten i kolejną część +superstarów+ Anety Groszyńskiej, która powstaje na podstawie oryginalnego testu. Szukamy jeszcze postaci na tyle interesującej, aby opowiedzieć o niej w kategorii +superstara” – mówił Majewski.
Na koniec sezonu Szaniawski pokaże „Rok 1526” Przemysława Pilarskiego w reż. Jacka Jabrzyka. „To spektakl związany z kronikami parafialnymi, które znajdują się w augsbursko-ewangelickim kościele Zbawiciela i które prowadzone są od 1925 r.” – powiedział dyrektor.
Wałbrzyski teatr wystawi również „Flatlandię, czyli krainę płaszczaków" Edwina Abbota w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. „To szalony tekst o figurach geometrycznych, algebrze i matematyce” – mówił Majewski.
Dyrektor poinformował, że wałbrzyski teatr pracuje też nad projektem, który uświetni obchody Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025 i powstaje w koprodukcji z ESK Chemnitz, Theater Chemnitz i Miastem Freiberg.
„To spektakl poświęcony postaci Salmana Schockena. Będzie to opowieść o przedsiębiorcy, filozofie, ważnej postaci dla świata żydowskiego” – powiedział.(PAP)
pdo/ joz/