W Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie odbyło się w niedzielę czytanie dramatu „Szewcy” Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego - oraz dyskusja nt. jego twórczości z udziałem m.in. dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie Jana Englerta.
„To jest kolejny element w naszych działaniach, które mają na celu promocję na Litwie Witkacego, Witkiewiczów, całej rodziny pochodzącej ze Żmudzi” - powiedział PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie.
Okazją do zainscenizowania czytania dramatu było wydanie pierwszej na Litwie książki poświęconej Witkacemu - poinformował Instytut Polski w Wilnie w komunikacie.
Kilkusetstronicowa publikacja „Witkacy. Umysł drapieżny” ukazała się pod koniec 2018 roku, a jej oficjalna premiera odbyła się podczas Wileńskich Targów Książki w lutym tego roku. Wydana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę książka o Witkacym to wspólny projekt Instytutu Polskiego w Wilnie, Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Witkacego oraz litewskiego wydawnictwa Aukso żuvys.
Łapczyński przypomina również, że jesienią ubiegłego roku w Kownie została otwarta wystawa „Anioł i Syn. Witkiewiczowie w Zakopanem i na Litwie” prezentująca twórczość Stanisława Witkiewicza i jego syna Stanisława Ignacego.
„Witkacy nie jest dobrze znany na Litwie” - wskazuje Łapczyński, który liczy na to, że takie inicjatywy przybliżą Litwinom postać Witkacego i jego rodzinę, która związana była z ich krajem.
Czytanie sztuki „Szewcy” przygotował litewski reżyser Antanas Obcarskas, który wspólnie z Janem Englertem uczestniczył w dyskusji. W rozmowie o Witkacym i jego twórczości wzięli też udział Irena Aleksaite, która przetłumaczyła dramat na litewski, oraz Helmutas Szabaseviczius, teatrolog, krytyk teatralny, jeden z redaktorów książki „Witkacy. Umysł drapieżny”.
Polsko-litewski projekt czytania Witkacego został zorganizowany przez Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Wilnie i wydawnictwo Aukso żuvys.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ fit/ mc/