Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2019

„Szewcy” Witkacego w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym

W Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie odbyło się w niedzielę czytanie dramatu „Szewcy” Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego - oraz dyskusja nt. jego twórczości z udziałem m.in. dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie Jana Englerta.

„To jest kolejny element w naszych działaniach, które mają na celu promocję na Litwie Witkacego, Witkiewiczów, całej rodziny pochodzącej ze Żmudzi” - powiedział PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie.

Okazją do zainscenizowania czytania dramatu było wydanie pierwszej na Litwie książki poświęconej Witkacemu - poinformował Instytut Polski w Wilnie w komunikacie.

Kilkusetstronicowa publikacja „Witkacy. Umysł drapieżny” ukazała się pod koniec 2018 roku, a jej oficjalna premiera odbyła się podczas Wileńskich Targów Książki w lutym tego roku. Wydana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę książka o Witkacym to wspólny projekt Instytutu Polskiego w Wilnie, Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Witkacego oraz litewskiego wydawnictwa Aukso żuvys.

Łapczyński przypomina również, że jesienią ubiegłego roku w Kownie została otwarta wystawa „Anioł i Syn. Witkiewiczowie w Zakopanem i na Litwie” prezentująca twórczość Stanisława Witkiewicza i jego syna Stanisława Ignacego.

„Witkacy nie jest dobrze znany na Litwie” - wskazuje Łapczyński, który liczy na to, że takie inicjatywy przybliżą Litwinom postać Witkacego i jego rodzinę, która związana była z ich krajem.

Czytanie sztuki „Szewcy” przygotował litewski reżyser Antanas Obcarskas, który wspólnie z Janem Englertem uczestniczył w dyskusji. W rozmowie o Witkacym i jego twórczości wzięli też udział Irena Aleksaite, która przetłumaczyła dramat na litewski, oraz Helmutas Szabaseviczius, teatrolog, krytyk teatralny, jeden z redaktorów książki „Witkacy. Umysł drapieżny”.

Polsko-litewski projekt czytania Witkacego został zorganizowany przez Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Wilnie i wydawnictwo Aukso żuvys.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL