Na wystawie „Szkło. Sztuka. Design” obejrzeć można prace wybitnych projektantów wyrobów artystycznych ze szkła: Ryszarda Winiarskiego i Jerzego Rosołowicza, Stanisława Dawskiego i ich uczniów. Obiekty będą licytowane 16 czerwca.
Wystawa poświęcona została w dużej części projektom uczniów Stanisława Dawskiego, który na przełomie lat 50. i 60. doprowadził do powstania Wydziału Ceramiki i Szkła na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. To właśnie w ramach uczelni zaistniało niezwykłe w skali kraju zjawisko jakim była „wrocławska szkoła szkła”. Jej projekty charakteryzowała prostota, symetria oraz harmonijne proporcje.
Na wystawie „Szkło. Sztuka. Design” zobaczyć można projekty wybitnych uczniów Stanisława Dawskiego: Michała Diamenta, Zbigniewa Horbowego, Ludwika Kiczury, Jana Sylwestra Drosta czy Eryki Trzewik-Drost.
„Aż 20 prezentowanych obiektów pochodzi z prywatnej kolekcji profesora. Najpewniej były to prezenty, które otrzymywał od swoich uczniów. Ciekawostką i prawdziwymi unikatami są kielich i karafka autorstwa Dawskiego. Choć skupiony był na pracy dydaktycznej i sam nie tworzył szkła, to we współpracy z Aliną Wołowską zaprojektował naczynia na potrzeby ekranizacji powieści +Potop+” - poinformowali PAP organizatorzy wystawy i aukcji.
Eksperymenty z barwieniem szkła tlenkami metali były domeną jednego z uczniów prof. Dawskiego - Ludwika Kiczury. Jest on autorem zachwycającej rzeźbiarskiej formy, którą zobaczyć można na obecnej wystawie. „Sprawia ona wrażenie plastycznej i dającej się wciąż formować na nowo. Migoczące, barwne elementy w odcieniach srebra i błękitu sprawiają, że przypomina magiczną, szklaną kulę” – można przeczytać w materiałach zapowiadających wystawę i aukcję.
Inny uczeń Dawskiego – Stefan Sadowski specjalizował się w projektowaniu naczyń wytwarzanych m.in. w szkle sodowym, dmuchanym oraz szkle kryształowym, a także tym formowanym na gorąco. Jego prezentowana na wystawie unikatowa, żółta forma dekoracyjna należy do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Pokazywane są również projekty Michała Diamenta, np. jego dwie barwne, szklane formy.
„Jednym z najwybitniejszych projektantów szkła użytkowego jest również Zbigniew Horbowy. Zaryzykować można stwierdzenie, że to właśnie jego projekty zapoczątkowały ponowne zainteresowanie kolekcjonerów polskim szkłem” – zaznaczają organizatorzy ekspozycji.
Artysta związany był z Hutą Szkła Gospodarczego „Sudety” w Szczytnej Śląskiej. Tam rozpoczął swoją karierę, i tam też stworzył najważniejsze projekty: od subtelnego szkła jednobarwnego, poprzez ascetyczne, proste formy wpisujące się w nurt „szkoły wrocławskiej”, po noszące cechy przedmiotów unikatowych szkła antico.
Na wystawie prezentowany jest cały przekrój najbardziej znanych i cenionych w twórczości projektanta form – butle, kieliszki, naczynia i formy czysto dekoracyjne w całej gamie kolorów.
W DESA Unicum eksponowanych jest blisko 100 wyjątkowych obiektów. Wśród nich znalazły się również prace innych, najciekawszych twórców m.in. Krzysztofa Henisza, Witolda Turkiewicza, Danuty Pałki-Szyszki i Kazimierza Krawczyka. 16 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Szkło. Sztuka. Design” w Domu Aukcyjnym DESA Unicum trwać będzie do 16 czerwca 2020; tego samego dnia odbędzie się aukcja online. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/