Sztukę pt. "Chodź na słówko" opartą na zabawie językiem, grach słownych, w której bohaterami są niekompletne słowa, przygotowują aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Premiera spektaklu autorstwa Maliny Prześlugi w reżyserii Gabriela Getzky'ego odbędzie się w sobotę.
Reżyser podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę, że tekst autorstwa Maliny Prześlugi mimo, iż odwołuje się do mitologii dziecięcych opowieści to jest napisany współczesnym językiem i łatwo trafia do młodych odbiorców.
"Wydaje mi się, że nasz świat się bardzo dynamicznie zmienia i dzieci w tych zmianach są głęboko osadzone. Mam poczucie, że nowe historie, które wymyślają polskie dramaturżki, dobrze przystają do tego, co się dzieje we współczesnym świecie. Ten tekst ma w sobie indywidualną historię i filozoficzną warstwę, czyli to co zawierają opowieści J.Ch. Andersena czy braci Grimm. Sądzę, że ciekawiej jest pokazać coś nowego niż zrealizować po raz 154. przedstawienie o Śnieżce"- podkreślił reżyser.
Według twórców, myślą przewodnią spektaklu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie "kim jesteśmy?" i "kim będziemy w przyszłości?".
Bohaterami przedstawienia są słowa: Kula i Toperz, którzy czują się niekompletni. Bowiem według twórców, to istotne czy jest się Kulą, czy raczej Kurą, albo Toperzem, a nie Nietoperzem. Aby naprawić te błędy, bohaterowie wzywają na pomoc między innymi: Język Polski, Logopedę i Słownik. Jest to spektakl o błędach i dziwnych wyrazach, o poprawności i indywidualności.
Jak podkreślił reżyser Gabriel Getzky, tekst jest dowcipny a sztuka wypełniona piosenkami. Przedstawienie adresowane jest zarówno do młodych widzów jak też i do ich rodziców, przy czym dzieci są traktowane z całą powagą a nie infantylnie.
W przedstawieniu występują: Małgorzata Rydzyńska, Marcin Kiszluk oraz Wojciech Rydzio. Scenografię przygotowała Maria Kanigowska, muzykę skomponował Michał Zdrzałek a choreografię opracowali Witold Jurewicz i Marlena Bełdzikowska. (PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ agz/