Wystawę sztuki nieprofesjonalnej ze zbiorów Anny i Pawła Banasiów można od soboty oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Większość prezentowanych eksponatów pochodzi z przełomu lat 80. i 90. XX w., kiedy to kolekcjonerzy odwiedzali rzeźbiarzy tworzących w stylu sztuki ludowej.
Bogaty zbiór przykładów sztuki nieprofesjonalnej, który zgromadzili Anna i Paweł Banasiowie, przez nich samych określany jest „kolekcją drogi”. „Główna część zbioru pochodzi z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, kiedy przy okazji wakacyjnych wyjazdów kolekcjonerzy odwiedzali rzeźbiarzy tworzących w stylu sztuki ludowej” - przekazała Paulina Popiół z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Jak wskazują twórcy wystawy, małżeństwu udało się zgromadzić prace przedstawicieli głównych powojennych wiejskich ośrodków rzeźbiarskich w Polsce – łęczyckiego, sierpeckiego, łukowskiego, paszyńskiego, kutnowskiego, a także rzeźby autorstwa twórców indywidualnych, takich jak Roman Śledź, Antoni Baran czy Jan Janiak.
Prace tworzące kolekcję i pokazywane na wrocławskiej wystawie w większości zawierają wątki sakralne. To m.in. ludowe przedstawienia szopek, aniołów czy wizerunków świętych; to również przedstawienia Chrystusa frasobliwego oraz wątki maryjne. „W kolekcji znalazły się ponadto gliniane maski autorstwa Stanisława Zagajewskiego, ptaki wyrzeźbione przez Władysława Sałdykę oraz prace innych autorów, prezentujące codzienne życie dawnych mieszkańców wsi” - wskazała Popiół.
Kolekcję, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, wcześniej prezentowano m.in. we Włoszech oraz w Niemczech, a także w dolnośląskich miastach – Kłodzku, Jaworze i w Sobótce. We wrocławskim Muzeum Etnograficznym wystawę można zwiedzać do 30 października.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/aszw/