„Sztuka w sztuce” to główna z czterech nowych, "wiosennych" wystaw Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, które będzie można oglądać od piątku. Na ekspozycji są różnorodne prace 60 artystów, którzy w swojej własnej twórczości odnoszą się do innych dzieł sztuki.
"Sztuka w sztuce" zajmuje cały parter budynku głównego muzeum i jest jedną z największych dotychczasowych wystaw MOCAK-u. Jest to siódma wystawa z cyklu, który - jak poinformowało w komunikacie dla mediów Muzeum - „konfrontuje ważne obszary życia z wyobrażeniami artysty". Wcześniejsze ekspozycje z tego cyklu to: „Historia", „Sport", „Ekonomia", „Zbrodnia", „Gender" i „Medycyna".
„Ta wystawa jest szczególna, ponieważ polem, które podlega interpretacji, jest sama sztuka" - podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor MOCAK-u i współkuratorka ekspozycji Maria Anna Potocka.
Jak dodała, przygotowanie wystawy wymagało „ogromnego researchu". Spośród 150 artystów, których prace były zgodne z tematyką prezentacji, organizatorzy wybrali 60. „Bardzo wielu artystów odnosi się do sztuki, czy to dawnej czy współczesnej (…)" - mówiła dyrektor.
Na wystawie jest blisko 200 obiektów - obrazów, rzeźb, instalacji, wideo. Wśród autorów udostępnionych przykładów sztuki współczesnej są m.in. Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Adam Rzepecki, Jana Sterbak, Aneta Grzeszykowska, Tezi Gabunia. Nie brak też prac artystów zagranicznych, np. Simona Fujiwary, Hansa Weiganda, Gavina Turka, Aarona Zeghersa.
W rozmowie z PAP współkuratorka wystawy Monika Kozioł szczególną uwagę zwróciła na prace młodego polskiego twórcy - Mariusza Tarkawiana. MOCAK prezentuje dwa cykle rysunkowe tego artysty: „W poszukiwaniu sztuki" i „Przewidywanie sztuki".
„To są niezwykle ciekawe prace. W cyklu +W poszukiwaniu sztuki+ Tarkawian przerysowuje dzieła innych artystów, a w cyklu +Przewidywanie sztuki+ bawi się w profetę, proroka, który na podstawie twórczości danego artysty, próbuje przewidzieć, co ten dany artysta zrobi za kilka lat" - powiedziała Kozioł.
Wystawa „Sztuka w sztuce" czynna będzie do 10 października.
Wśród nowych, jak mówią pracownicy MOCAK-u „wiosennych", wystaw muzeum w Krakowie są też: „Twórca i ślad. Materiały z archiwum artystów z kolekcji MOCAK-u", popularyzująca zbiory z archiwum MOCAK-u; oraz dwie ekspozycje wpisujące się w Miesiąc Fotografii 2017: „Liban i Płaszów - Nowa Archeologia" z obiektami młodej artystki z Warszawy Diany Lelonek i „Grapevine: 1988-1992" z pracami Amerykanki Susan Lipper.
Od piątku do 28 czerwca, w nowej przestrzeni naukowo-badawczej MOCAK-u, będzie też można oglądać filmy z wywiadami z artystami, którzy już prezentowali swoje prace w Muzeum Sztuki Współczesnej. Wśród pokazów, zatytułowanych „Rozmowy o sztuce", jest m.in. wywiad z Krystianem Lupą. (PAP)
bko/ itm/