Kultura i sztuka po 1989 roku

16.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Szymon Nehring zagra w finale Konkursu Chopinowskiego

Szymon Nehring podczas 3. etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Fot. PAP/P.Supernak Szymon Nehring podczas 3. etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Fot. PAP/P.Supernak

Szymon Nehring będzie reprezentował Polskę w finale XVII Konkursu Chopinowskiego. Listę dziesięciu finalistów ogłoszono w piątek w warszawskim gmachu Filharmonii Narodowej.

Do finału XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zakwalifikowało się 10 pianistów z 8 krajów. O miejsca w finale rywalizowało w III etapie 20 pianistów, wśród nich trzech Polaków. Wyniki przesłuchań podał w piątkowy wieczór Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W finale zagrają: Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Aljosa Jurnić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Kate Liu, Eric Lu (Stany Zjednoczone), Szymon Nehring (Polska), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin, Yike (Tony) Yang (Kanada) oraz Dmitry Shishkin (Rosja).

W finale Konkursu Chopinowskiego zagrają: Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Aljosa Jurnić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Kate Liu, Eric Lu (Stany Zjednoczone), Szymon Nehring (Polska), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin, Yike (Tony) Yang (Kanada) oraz Dmitry Shishkin (Rosja).

„To chyba najpiękniejsza muzyka jaką znam. Jest pełna miłości, elegancji i brzmi po prostu nieziemsko. Jestem bardzo szczęśliwy i nie aż tak zdenerwowany. Przepełnia mnie wyłącznie radość” – powiedział PAP Dmitry Shishkin, jeden z finalistów. „Na tym etapie nie czuję już nerwów. Dla mnie to już nie jest rywalizacja, tylko koncert. Chcę żeby publiczność wyszła z niego zadowolona” – zaznaczył.

Jak przekonywał w rozmowie z PAP, nerwów nie czuje także Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin. „Dla mnie to będzie wspaniały koncert ze wspaniałą widownią i medialnym rozgłosem. Pochodzę z Kanady i nie jestem tutaj znany. Teraz jestem finalistą tej ważnej i prestiżowej rywalizacji. Mam nadzieję, że wiele się dla mnie zmieni po tym konkursie, niezależnie od jego wyniku. Bardzo chciałbym w przyszłości grać więcej koncertów w Europie” – powiedział pianista.

„Spodziewałem się, że konkurs przyciągnie tak wielką uwagę widowni i mediów. Cieszę się, że będę mógł poczuć +chopinowską gorączkę+ tu, w mieście Chopina. Grając jego utwory staram się odnaleźć balans między moją osobowością, a osobowością kompozytora. Jeśli ktoś jest nadmiernie zamknięty i nieśmiały – ta muzyka nie brzmi dobrze. Jeśli jest nadmiernie otwarty i zbyt śmiały, także nie zabrzmi to odpowiednio. Kluczem jest znalezienie złotego środka” – dodał.

W piątek zakończyły się przesłuchania trzeciego etapu konkursu. Wśród gości piątkowych koncertów zasiadła m.in. Beata Szydło, kandydatka PiS na stanowiska premiera w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Przesłuchania finałowe rozpoczną się 18 października i potrwają do 20 października. Nazwisko zwycięzcy tegorocznej odsłony jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie publiczność pozna w nocy z 20 na 21 października. W dniu ogłoszenia wyników konkursu w stołecznej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, który zostanie powtórzony 22 i 23 października.

Pianiści wykonają jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: e-moll op. 11, lub f-moll op. 21. Akompaniować im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Po ogłoszeniu w ubiegłym roku naboru wniosków, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał 450 zgłoszeń z całego świata. Ostatecznie, w konkursie wystartowało 78 pianistów, w tym 14 reprezentantów Polski.

Konkurs Chopinowski odbywa się co pięć lat. Zainaugurowany w 1927 r. z inicjatywy profesora Jerzego Żurawlewa, jest dziś jednym z najstarszych i najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Jego pierwszym zwycięzcą został rosyjski pianista Lew Oborin. Poprzednią edycję Konkursu Chopinowskiego, odbywającego się w 200. rocznicę urodzin kompozytora, wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa.

Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. (PAP)

Pj/ sto/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL