Wydawcy z 20 krajów zaprezentują się podczas 18. Targów Książki w Krakowie. Impreza odbywająca się od 23 do 26 października po raz pierwszy będzie mieć charakter międzynarodowy.
Po raz pierwszy też wystawcy będą korzystać z nowej hali EXPO Kraków, w której będą mieć do dyspozycji nie 5 tys. m. kw., jak do tej pory, ale 9 tys. m. kw. i nowoczesne zaplecze konferencyjne.
Na targach będzie ponad 690 wystawców.
Swoją ofertę będą prezentować w Krakowie wydawnictwa m.in. z Australii, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, Szkocji, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Bohaterem salonu „Małe Ojczyzny” będzie literatura, tradycja i kultura Węgier: obok spotkań z węgierskimi pisarzami będzie można nauczyć się tańców i piosenek węgierskich czy spróbować tamtejszych specjałów.
W targach udział weźmie blisko 600 autorów m.in. mistrz kryminału Borys Akunin, kataloński pisarz Jaume Cabre, izraelski pisarz Etgar Keret, szwedzki duet Jerker Eriksson i Hakan Axlander Sundquist piszący thrillery pod pseudonimem Erik Axl Sund. Czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Jackiem Dehnelem, Julią Hartwig, Zygmuntem Miłoszewskim, Grażyną Plebanek, Andrzejem Stasiukiem, Olgą Tokarczuk, Szczepanem Twardochem i Januszem L. Wiśniewskim.
Mottem targów są słowa Tadeusza Gadacza „Myślenie zawsze zaczyna się od czytania”. „Tegoroczne targi - po raz pierwszy międzynarodowe - dają szansę na spotkanie z pisarzami i twórcami z różnych szerokości geograficznych i różnych kultur oraz na wymianę myśli, bo myślenie, jak brzmi nasze motto, zawsze zaczyna się od czytania” - mówiła komisarz Targów Książki Katarzyna Popieluch - Kmiecik.
Jak podkreślają organizatorzy targów nowy obiekt jest dużo bardziej komfortowy zarówno dla wystawców jak i dla publiczności. „Mamy nadzieję, że dzięki poszerzeniu alejek między stoiskami, wyznaczeniu stref odpoczynku, uruchomieniu kawiarni i restauracji, punktu dla matki z dzieckiem i większej liczbie toalet, publiczność i wystawcy będą się tu czuć dobrze” – dodała komisarz targów.
Podczas targów osoby, które promują czytelnictwo i ideę targów otrzymają tytuły Ambasadorów Targów Książki w Krakowie. W tym gronie znajdą się: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden, Anna Polony i Józef Opalski, którzy przez lata prowadzili galę Nagrody im. Jana Długosza. Internauci tytuł ambasadora przyznali Jerzemu Fąfarze, dyrektorowi Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu.
23 października, w pierwszym dniu targów, wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza dla autora wybitnej książki humanistycznej. „To nie są książki specjalistyczne, ale takie, które myślącemu czytelnikowi powinny przypaść do gustu” – podkreśliła prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska. Jak dodała celem konkursu jest promowanie ambitnych, nieco trudniejszych książek i od tego roku ma w tym pomóc Empik. Nagrodę im. Długosza ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tradycyjnie już podczas krakowskich Targów Książki odbędą się salony: wydawców szkół wyższych, wydawców katolickich, nowych mediów i - po raz pierwszy - książki dziecięcej i młodzieżowej (ten salon zastąpił czerwcowe Targi Książki dla Dzieci). W ramach salonu nowych mediów w Krakowie odbędzie się zjazd blogerów piszących o książkach.
Targom towarzyszyć będą także wydarzenia branżowe, dedykowane wydawcom, księgarzom, bibliotekarzom. Zaplanowano m.in. dyskusję o tym, czy zawód księgarza ma szansę przetrwać oraz uruchomienie przez Bibliotekę Narodową i ministerstwo kultury elektronicznego systemu nadawania numeru ISBN.
W tym samym czasie w Krakowie odbywać się będzie literacki Festiwal Conrada.
Bilety na Targi Książki można kupić na miejscu, w Punktach Informacji Miejskiej i przez internet. Dla dużych rodzin posiadających Krakowską Kartę Rodzinną będą zniżki. Wyszukiwanie wystawców i spotkań z autorami ułatwi mobilna aplikacja na telefony komórkowe. Do nowej hali Expo Kraków, przy ul. Galicyjskiej, będzie można dojechać specjalnym Expo Busem, kursującym z centrum miasta oraz komunikacją miejską.(PAP)
wos/ laz/