Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pokaże swój spektakl "Balladyna" w kwietniu na międzynarodowym festiwalu teatralnym - 8. Olimpiadzie Teatralnej w Indiach. To prestiżowe wyróżnienie dla białostockiego teatru - uważają kierujący instytucją.
Olimpiada Teatralna organizowana jest przez National School of Drama w New Delhi (Indie).
Olimpiada - jak informuje Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego w Białymstoku - to międzynarodowy festiwal teatralny, w trakcie którego swoje osiągnięcia prezentują najwybitniejsi twórcy z całego świata. "Wydarzenie ma na celu wzmocnienie i przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Festiwal promuje bogactwo i różnorodność dziedzictwa teatru, a także wspiera wszelkiego rodzaju teatralne eksperymenty" - mówi Zaniewska.
Jak dodaje, Olimpiada stanowi także platformę wymiany doświadczeń między artystami, przestrzeń spotkań uczniów i mistrzów. "Organizatorzy wydarzenia zachęcają do otwartego dialogu bez względu na różnice ideologiczne, językowe i kulturowe" - podkreśla.
Według kierownika literackiego białostockiego teatru Konrada Szczebiota możliwość zaprezentowania się na tym festiwalu "to bardzo prestiżowe wyróżnienie".
Teatr Dramatyczny pokaże na Olimpiadzie "Balladynę" w reżyserii Katarzyny Deszcz. Pokazy odbędą się 3 kwietnia w New Delhi oraz 5 kwietnia w Bombaju. Zespół już dotarł do Indii, przygotowuje się do wtorkowego przedstawienia w Kamani Auditorium.
Premiera spektaklu "Balladyna" odbyła się w lutym 2017 roku. Jest jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury - podkreśla dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak. "I choć utwór Juliusza Słowackiego ma prawie 200 lat, podstawowe pytanie w nim zawarte: czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne. Nasz spektakl pokazuje tę aktualność i ponadczasowość dzieła Słowackiego. Mechanizmy, które rządzą ludzką naturą są niezmienne, co dokładnie ukazała Katarzyna Deszcz" - przekonuje Półtorak.
Wyjazd białostockiego teatru na festiwal do Indii jest możliwy dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ mkr/