Kultura i sztuka po 1989 roku

24.06.2018

Teatr Dramatyczny z Białegostoku wygrywa bielski festiwal "Funfest"

"Mayday". Źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej "Mayday". Źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Teatr Dramatyczny z Białegostoku ze sztuką "Mayday" Ray'a Cooney'a w reżyserii Witolda Mazurkiewicza zwyciężył w zakończonym w niedzielę wieczorem Festiwalu Komedii „Funfest”. Laur przyznali widzowie – podał bielski Teatr Polski, który zorganizował festiwal.

"Mayday" opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Wskutek wypadku, jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Białostocki teatr wystawił sztukę po raz pierwszy we wrześniu ub.r.

Piotr Ryncarz z bielskiej sceny poinformował, że zwycięzcy otrzymali nagrodę "Złotego Rechotu". Towarzyszyła jej ceramiczna statuetka przedstawiająca żabę. Jej autorem jest artysta Zbigniew Bury. Nawiązuje ona do zabawnych żab we frakach, które znajdują się na portalu jednej z secesyjnych kamienic w Bielsku-Białej.

Festiwal Komedii trwał w Bielsku-Białej sześć dni. Oprócz „Mayday” widzowie zobaczyli pięć spektakli, w tym jeden zaprezentowany przez teatr z Czech. Wydarzenie zwieńczył w niedzielę występ bielskich aktorów, którzy zaśpiewali największe przeboje szwedzkiego zespołu Abba.

"Funfest" odbył się po raz drugi. W pierwszej edycji rok temu tryumfował spektakl "Wiwisekcja" Tomasza Jachimka w wykonaniu aktorów Teatru Korez z Katowic.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL