W 2017 r. mogłyby rozpocząć się prace przy przebudowie dwóch XVIII-wiecznych budynków Wzgórza Zamkowego w Kielcach, na siedzibę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Władze miasta chcą pozyskać na sfinansowanie inwestycji fundusze UE.
Obchodzący w tym roku 60-lecie powstania teatr, od 23 lat zajmuje pomieszczenia w kompleksie kamienic przy ul. Dużej, w centrum miasta. Są one w złym stanie technicznym i od dawna wymagają remontu, m.in. ze względu na przepisy sanepidu i przeciwpożarowe. Jednak miejski samorząd – który jest organem prowadzącym „Kubusia” - nie może przeprowadzić prac, bo nie jest właścicielem budynku.
„Ewentualnego zakupu tego kompleksu budynków, nie da się szybko zrealizować, ze względu na skompilowaną strukturę własnościową nieruchomości. Poza tym koszt prac prawdopodobnie byłby o wiele wyższy, niż projektu, który teraz chcemy realizować. Poza tym budynek i tak nie byłby tak funkcjonalny, jak te po przebudowie na Wzgórzu Zamkowym” - tłumaczył PAP decyzję o szukaniu dla teatru nowej siedziby, wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.
Rozważano różne propozycje, a ostatecznie uznano, że „Kubuś” mógłby zająć dwa pochodzące z XVIII w. budynki Wzgórza Zamkowego – dawną kuźnię i dwór starościński. Budynki później kilkakrotnie przebudowywano, przez wiele lat należały do kompleksu obiektów, znajdującego się na wzgórzu więzienia.
Niedawno rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, dotyczący przebudowy gmachów na potrzeby teatru.
„Przed ogłoszeniem konkursu wykonaliśmy ogromną pracę oceniając, czy w ogóle funkcje teatru da się wpisać w kubaturę tych budynków. Sprawdzaliśmy stan techniczny tego obiektu i konsultowaliśmy przedsięwzięcie z konserwatorem zabytków. Wykonaliśmy też liczne ekspertyzy m. in. konstrukcyjne” - wyjaśniał PAP dyrektor Wydziału Inwestycji kieleckiego magistratu, Bernard Oziębły.
Na konkurs zgłoszono dziewięć prac. Najwyżej oceniono pomysł warszawskiej pracowni architektonicznej WXCA. „To projekt który oferuje bardzo prostą bryłę, eksponującą wartości historyczne budynków. Zakłada m. in. budowę łącznika pomiędzy istniejącymi budynkami. Autorom, udało się też zmieścić funkcję samego teatru na najmniejszej powierzchni, co ma znaczenie ekonomiczne” – mówił Oziębły.
W nowej siedzibie teatru znajdzie się przestrzenne foyer, które pomieści kilkuset widzów i dwie sale teatralne - jedna na sto, druga dwieście miejsc (obecna sala mieści 140 osób). Scena będzie wyposażona w nowoczesne technologie. W gmachu zaplanowano m. in. przestrzeń wystawienniczą, edukacyjną, rekreacyjną, miejsce na archiwum i do przechowywania lalek.
W opinii dyrektora teatru „Kubuś” Roberta Drobniucha, nowy budynek teatru podniesienie jakość pracy zatrudnionych w placówce i przyniesie komfort widzom, oglądającym spektakle. „Zwycięski projekt ma też atuty estetyczne. Fantastycznie wpasowuje się w przestrzeń” – ocenił.
Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 23 mln zł. Jak mówił dyrektor Oziębły, przez półtora roku planowane są prace dokumentacyjne, a w 2017 r. mogłyby rozpocząć się dwuletnie prace budowlane.
Władze Kielc będą zabiegały o wsparcie inwestycje środkami Unii Europejskiej, w konkursach organizowanych przez resort kultury. Jak mówił wiceprezydent Sygut chodzi o środki unijne, które mogą być przeznaczone na przystosowanie takich obiektów jak stare budynki, hale fabryczne czy dworce, na cele kulturalne.
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” założył w 1955 r. w Kielcach reżyser, aktor i pedagog, Stefan Karski. Początkowo teatr działał jako stowarzyszenie i funkcjonował objazdowo. W 1965 r. stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Na własną scenę musiał czekać do 1992 r. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarta pierwszą w Polsce Galerię Lalki Teatralnej.
„Kubuś” wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Repertuar jest oparty głównie na adaptacjach największych, polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej.
Do realizacji swych przedsięwzięć „Kubuś” zaprasza wybitnych twórców z kraju i zagranicy. Realizuje też liczne projekty artystyczne i edukacyjne, często wspólnie z innymi placówkami kultury, szkołami, stowarzyszeniami czy fundacjami. (PAP)
ban/ pz/